Beyaz Türk diye bir şey yok. Üzgünüm, hepsi hayal, fantezi…

0 Posted by - 23 August 2009 - O OLDU BU OLDU

8045_b_6101krw1geqpaw

Yalın konserinden öğrendiklerim diye bir yazı yazmaya oturdum. Neticede konu buraya geldi. Bakın dinleyin.

Beyaz Türkler hakkında en fazla yazan isim Serdar Turgut. Onun yazılarını okuyunca insan sofistike bir yaşam felsefesi, kültürü, geleneği, gustosu olan bir beyaz Türk kitlesi var ve şu anda acı çekiyor, kan kaybediyor sanıyor.

Serdar Turgut’a haddim olmayarak tavsiyem bir gün gelsin beraber Yalın, Kenan Doğulu ya da Serdar Ortaç konserine gidelim. Oraları Turgut’un “Beyaz Türkler”inin genç neslinin en fazla yoğunlaştığı yerler. Gözlem imkanı çok fazla. Bakalım o bahsettiği, tarif ettiği ya da kafasında yarattığı Monocle okuyan Beyaz Türk’ü orada bulabilecek mi?

Dinlediği müzik bu, okuduğu kitap bu, giydiği kıyafet bu, yediği yemek bu, izlediği film bu, seksi bulduğu kadın bu, aşık olduğu adam bu… “Bu”ların yerine gerçek isimler koymak istemiyorum. Kimseyi incitmek ya da küçümsemek değil niyetim. Ama “Beyaz Türk”ünüz bu Serdar Bey…

Lifestyle, Tyler Brule falan filan bunlar hep isim, fantezi, hayal dünyası. Gerçek hayatta karşılıkları yok. Sordum soruşturdum. Monocle Türkiye’ye toplam 150 adet geliyormuş. Kanyon’a 25 adet yollanıyormuş. Hepsi satsa hesap ortada. Kanyon ki Beyaz Türk cumhuriyetinin başkenti olan yer… Topu topu iki yüz adet şaraptan anlayan, senede ikiden fazla yurtdışına giden adamla açılım maçılım olmaz Serdar Bey.

O yüzden de kimse Beyaz Türkler’in soyu tükeniyor diye gereksiz yere üzülüp paniklemesin. Uzun uzun yazılar döşenmesin. Beyaz Türk diye bir şey yok. Kendi de yok, açılımı da yok.

Yok var ve buysa, ben o açılımdan almayayım zaten.

No comments

Leave a reply