Araştırma: Müzisyenler ve depresyon ayrılmaz bir ikili

2 Posted by - 03 November 2016 - O OLDU BU OLDU

Sadece müzisyenler değil, müzik sektöründe çalışan yönetici, teknik eleman, yazar, organizatör gibi farklı kariyerlere sahip hemen herkes depresyona normal bir insandan üç kat daha fazla yakın.

Konuyu sadece bir şehir efsanesi ve dedikodu olmaktan çıkartan araştırmayı İngiltere’deki Help Musicians UK adlı sivil toplum örgütü ile birlikte Westminster Üniversitesi yaptı ve sonuçlar 2.211 kişinin soruları yüz yüze cevaplaması sonucu oluştu. Katılımcıların %39’u müzisyen ve geri kalanı ise söz yazarı, Dj, plak şirketi sahibi/çalışanı, yazar, yönetici, teknik personel gibi sektörün içinde yer alan insanlar. Katılımcılar ve konu ile ilgili verilen bütün istatistikler de Britanya’ya ait.

Çalışmaya göre soruları cevaplayan insanların %71’i panik ataklar ve anksiyete yaşadıklarını, %65’i ise depresyonun eşiğinde olduğunu ifade ediyor. Ülkede yaşayan normal insanlarda ise bu oran sadece %19.

- Soru: Sizi tarif eden üç türü seçiniz. -

– Soru: Yaptığınız işi en iyi tarif eden üç tarzı seçiniz. –

Müzik sektöründeki insanların bu gergin haline neden olan en önemli etken ise ağır rekabet koşulları ve ekonomik şartların istikrarsızlığı olarak gösterildi. Bunların hemen arkasından ise, özellikle kadın katılımcıların dile getirdiği, cinsiyet eşitsizliği ve cinsel taciz gibi konular geliyor.

Katılımcıların %66’sının 18-35 yaş arasında olduğu açıklanan ve %55,2’sinin kendisini erkek, %43,9’nunun ise kadın olan tanımladığı araştırmanın ayrıntılarına buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply