Bilim açıkladı: Psikopatlar en çok bu şarkıları seviyor

3 Posted by - 13 November 2017 - O OLDU BU OLDU

Bilim insanları illa el kremi veya kepeksiz şampuan formülü bulacak diye bir kural yok. İnsan davranışı ve müzik arasındaki ilişki de sık sık araştırmalara konu olabiliyor.

Washington Post‘ta çıkan habere göre New York Üniversitesi (NYU) bu konuyu araştırmak için bir ekip kurdu ve psikopat davranışlar sergileyen insanların ne tür şarkıları tercih ettiği ile ilgili ilginç sonuçlara ulaştı.

İki bilim insanı Pascal Wallisch ve Nicole Leal’in NYU Psikoloji bölümünde okuyan 190 öğrenci üzerinde yaptığı araştırmaya göre psikopat kişilikli insanlar Hollywood filmlerinde olduğu gibi Bach veya Bethooven değil, Justin Bieber, Eminem ve Blackstreet gibi isimlerin parçalarını tercih ediyor.

Billboard 100 listesinde yer alan şarkılardan klasik müzik parçalarına kadar geniş bir yelpazede yer alan çok sayıda şarkıyı dinleyen denekler her bir parçayı 1-7 arasında notlandırarak ortaya 20 şarkılık bir -psikopat- listesi çıkarttılar. (En azından Amerikalı psikopatların neler dinlediğini artık biliyoruz.)

İşte listenin en üst sırasında yer alan üç şarkı:

Justin Bieber – “What Do You Mean?”

Eminem – “Lose Yourself”

Blackstreet – “No Diggity”

20 şarkılık listeye son üç sıradan giren parçalar ise şöyle:

Gogi Grant – “The Wayward Wind”

The Knack – “My Sharona”

Dire Straits – “Money For Nothing”

İlk sunumu, geçtiğimiz günlerde 30 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen Nöroloji Derneği toplantısında yapılan araştırma yakın bir tarihte makale olarak da yayınlanacak.

No comments

Leave a reply