Bilim açıklıyor: Doğum yapan kadınların en iyi dostu müzik

1 Posted by - 11 January 2018 - O OLDU BU OLDU

Britanya Psikiyatri Bülteni’nde yayımlanan bir makaleye göre doğum sonrası depresyonu yaşayan anneler için şarkı söylemek en iyi ilaç.

Londra’daki Royal College Of Psychiatrists’te görev yapan Dr.Daisy Fancourt ve Dr.Rosie Perkins’in 134 anne üzerinde yaptığı araştırmada üç gruba ayrılan deneklere farklı tedaviler uygulandı. Birinci grup bebekleriyle katıldığı koroda şarkı söylerken ikinci grup yaratıcı oyun atölyesine devam etti. Üçüncü grup ise klasik psikiyatri tedavisine başladı ve antidepresan kullanarak sorunlarını yenmeyi denedi.

Bebekleri 40 haftadan büyük olmayan annelerin 10 haftalarını verdikleri deney sonucunda 134 kadın da gelişme gösterdi fakat altıncı haftadan itibaren belirgin bir şekilde iyileşme belirtileri gösteren ilk grup, depresyon semptomlarından %35 oranında kurtularak klasik ilaç tedavisini bile geride bırakmayı başardı.

Özellikle ninniler ve çocuk şarkıları ile beslenen repertuvardaki şarkıları bebekleri ile birlikte seslendirenlerde ise başarı çok daha büyük. Araştırmanın büyük boyutlu olamamasına rağmen dikkate değer bir sonucu işaret ettiğini söyleyen Daisy Fancourt, son yıllarda görülme sıklığı daha da artan doğum sonrası depresyonunun ilaçla tedavi edilmesi sırasında oluşabilecek emzirme problemlerini de devre dışı bırakan bu tür sosyal terapilerin ileride daha kapsamlı araştırmalara konu olacağını da ifade ediyor.

*Kaynak: BBC News

1 Comment

  • burcin 11 January 2018 - 19:10 Reply

    Müzik yapan anne fikri iyi de fagot çalan anne görseli oldukça extreme.

  • Leave a reply