BİR KOLEKSİYONCU HAYATI BOYUNCA KAÇ TANE PLAK TOPLAYABİLİR?

1 Posted by - 10 August 2014 - O OLDU BU OLDU

Son yıllarda vinil plak dinlemek ve toplamak tekrar moda oldu ve yıllarca yüzüne bakılmayan plaklar artık aranır objeler haline geldi. Dünya’da da artık yeni basılan albümleri plak olarak piyasaya sürmek yaygın bir uygulama olmaya başladı ve kaliteli müzik dinlemek isteyen herkes plak dinlemeyi ve arşivlemeyi tercih ediyor.

Şimdi tanıdığınız, en çok plak sahibi olan insanı, hatta mağazayı düşünün… Hiçbiri, Brezilyalı plak koleksiyoncusu Zero Freitas kadar büyük bir arşive sahip olmamıştır herhalde. Freitas, Sao Paolo’da yerel bir otobüs şirketinin sahibi ve hobi olarak da plak topluyor. Aslında onunki hobi değil, biraz hastalık. Uzun süre bu takıntısından kurtulmaya çalışan Zero Freitas, bugün 62 yaşında ve tam 40 yıldır bu alışkanlıktan kurtulmak için tedavi gördüğünü söylüyor.

Brezilyalı koleksiyoncunun plak tutkusu 5 yaşında babasının eve bir pikap almasıyla başlamış ve yaşı ilerledikçe tutkunun boyutu daha da artmış. Liseyi bitirdiğinde 3.000, 30 yaşını bitirdiğinde ise 30.000 plak sahibi olan Freitas, bugün sahip olduğu milyonlarca plağın tam sayısını kendi bile bilmiyor.
vinyl 2
Yıllarca, New York’daki Colony Records arşivi gibi, satışa çıkartılan dev arşivleri satın alan “Gizemli Brezilyalı” Zero Freitas, Los Angeles ve Pittsburgh’da milyonlarca adedi bulan özel arşivleri de satın almış ve Sao Paolo’daki deposunda dev bir plak arşivi yaratmış. Freitas zamanla bu arşivi tasnif etmesi ve halka açması gerektiğine karar vermiş ve bu iş için bir de ekip kurmuş. Çalışan stajyerler her gün 500 kadar plağı arşive kaydediyor ama, sadece geçen yıl Temmuz ve Kasım ayları arasında depoya gelen plak sayısının 100.000’in üzerinde olduğunu söylersek, gerçek rakamın ne olduğunu öğrenmek için daha çok uzun süre beklemek gerekeceğini anlamak zor olmaz. Freitas’ın amacı, hem insanların gelip plak dinleyebileceği Emporium Musical isimli bir arşiv yaratmak, hem de elinde birden fazla bulunan plakları meraklılara satmak.

Brezilyalı plak tutkunu hala, Dünya’nın dört bir yanında onun için plak toplayan adamlarından gelecek haberleri bekliyor. Plaklarınıza iyi bakın, Freitas bir gün sizin de kapınızı çalabilir.

The New York Times’da konuyla ilgili çıkan yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

No comments

Leave a reply