Bir yığın anı ile birlikte satılan plak arşivinin hikayesi

0 Posted by - 13 April 2016 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

İnternet üzerinden satın alacağınız veya dinleyeceğiniz bir albüm hayatınızda müzikal içeriği dışında ne kadar iz bırakabilir?

Gidip elinizle seçtiğiniz ve satın alıp koltuk altınızda eve taşıdığınız ikinci el bir plak sizi iyi bir müzik, özenle tasarlanmış bir kapak görseli ve tüm bunlarla birlikte bir ton yaşanmışlık sahibi de yapabilir.

Benzer bir olay yaşayan Muctur adlı Reddit kullanıcısı, satın aldığı Soundgarden – Superunknown plağını eve getirdiğinde, plak kabından ilginç bir not çıktı. Eski bir söfçü olan 39 yaşındaki oğlu, 2002’de Oregon dağlarında koşu yaparken kalp krizi geçirip ölen Sabine, Mark adındaki talihsiz adamın 600 plak ve 2000 CD’den oluşan arşivini satmış ve bazı parçaların içerisine de durumu açıklayan bir not koymuştu.

“Şimdi siz, bu plağın nereden geldiğini merak edebilirsiniz ve ben de size onu anlatacağım” diye başlayan mektupta, 80’li yıllarda kolejde okurken plak toplamaya başlayan oğlu Mark’ın hayatta hep mutlu olduğu işleri yaptığını ve yine sevdiği şeyi yaparken harika bir doğa içerisinde öldüğünü anlatan anne sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ona hep, bir gün sen gidersen bütün bu arşivi ne yapacağım diye sorardım ve o da -o zaman sen dinlersin- derdi. Dediği gibi yaptım ve o gittikten sonra hepsini keyifle dinledim. Ama artık onları başkalarıyla paylaşmanın vakti geldi. Bu arşivin satışından gelecek parayı son dolara kadar Mark’ın oğlu Kai’ın eğitimi için kullanacağım. Bana destek olduğun için çok teşekkürler ve bu plağı her nerede dinliyorsan bir defa da Mark için çal.”

mark'ın annesi

Notu bulan ve paylaşan kullanıcının ifadesine göre bu plak artık onun koleksiyonundaki en duygusal ve yeri doldurulmaz parça haline gelmiş.

İkinci el plak kılıflarından daha tuhaf neler çıkabileceğini merak ediyorsanız arşivdeki bu habere de göz atmayı unutmayın.

No comments

Leave a reply