Bir Steve Jobs yazısı…

0 Posted by - 25 November 2011 - O OLDU BU OLDU

Değerli kardeşimiz FHM yayın yönetmeni Berk İybar’dan Hafifmuzik’e katkı. Kendisi bundan sonra ara ara yazılarıyla mekanımızı şenlendirecek. Bakın Steve Jobs hakkında neler diyor….

****
Steve Jobs daha ne kadar yorum yapacak?
Taraflı tarafsız herkesin gözünde teknolojide devrim yaratan bir insandı Steve Jobs. Kimi onu biraz daha yükseğe koydu kimi biraz daha alçağa. Aşmış bir guru diyeni de var, gurursuz bir tüccar diyeni de. Ama sonuç ne olursa olsun “biz onu iyi biliriz”.

Özellikle iPhone 5’ten sonra Steve Jobs ile ilgili daha çok yazı çıkmaya başladı. “Steve Jobs iPhone 5’e destek vermedi” “Tasarımını değiştirdi” “Yeni iPhone’u görmek istiyordu” “iPhone 5’i göremeden gitti” gibi haberler biraz günlük haber girmekte zorlanan internet sitelerinin bir şekilde hit yakalarız mantığıyla sunduğu anahtar kelimeler gibi geliyor bana. Ya da Steve Jobs’u yaşatmak için sığ kalan girişimler…

Bu yorumlar neden sığ kalıyor, haberler neden havada kalıyor? Şöyle izah edelim. Okuduğum bir yerde yazan cümle aynen şu şekilde: “iPhone 5’in ekranı büyük olduğu için Steve Jobs tarafından reddedildi” Steve Jobs ses yarışması jürisi mi? Böyle inzivada sessiz bir şekilde otururken çılgın bilim adamları ona prototip sunuyor o da içlerinden birini mi beğeniyor, ya da elinin tersiyle itiyor? Ne kadar milyon dolar maliyetli bir zevkmiş bu böyle. Tasarımın başından sonuna sürecin içinde olan bir CEO için bu sözler biraz hafif kalıyor. O kadar hafif ki tamamen havada. Steve Jobs da şu an göklerde veya yerin altında olduğu için (ikisini de diyen var) cevap veremiyor bu klişelere. O yüzden atış serbest.

Bu lamba sönmez!

1950’lerden günümüze köklerine sadık bir şekilde evrimleşerek gelen bu amfi nostalji ve geleceği bir araya getiriyor. “Radyonun lambası ısınmadı” sözünü bilenler veya lambalı radyo dönemine yetişenler ses teknolojisindeki bu evreyi hatırlayacaktır. İşte analogun gücü mahiyetindeki lambalı amfi ile daha önce hiç duymadığınız sesleri yakalayabilirsiniz. Artık şirket müdavimi olmuş ustalar tarafından elle üretilen bu amfi sesin doğal halini yakalamanız için önemli bir araç. 5000 dolar civarına satılan bu ürün muhtemelen en az dört beş nesil kullanılıp fiyatını çıkaracaktır. Tabii böyle bir alette dinlemeye layık arşiviniz varsa…

No comments

Leave a reply