Bir vicdan muhasebesi…

0 Posted by - 07 November 2010 - O OLDU BU OLDU

dans

Ünlü isimler, markalar, firmalar, kurumlar bir şekilde birilerine yardım edecekse sevinmemiz lazım değil mi? Peki ben neden rahatsızım?

Evet biliyorum. Her yeni çıkan sanatçı 300 tane bile satmayacak albümünün tüm gelirini bir hayır kurumuna bağışlayacağını açıkladığında baş tacı edip tebrik etmemiz lazım (Bir kere bile albümü yüzbinler satan birinin bu cümleyi kurduğunu duymadık o ayrı).

Evet biliyorum. Konserlerinin dolma ihtimali pek bulunmayan bir şarkıcı konser gelirinin “bir bölümünü” (ne kadarı bilinmiyor) muhtaçlara yardım eden bir derneğe bağışlayacağını açıklayınca bunu sürmanşetten müjdelememiz ve bu duygulandıran insanlığı yüceltmemiz lazım (Bir kere de stat dolduran birinin bu cümleyi kurduğunu görmedik o ayrı).

Evet biliyorum. Basın bülteni masrafı ve maliyeti, toplayacağı paraya denk olan etkinlikleri desteklemek, o sanatçıları bir araya getiren fedakar firmaların, mekanların ve isimlerin adlarını yazmayı, logolarını kullanmayı da unutmamak gerekiyor haberlerde.

Evet biliyorum. Basında büyük bir heyecanla duyurulan bu görkemli fedakarlıkların ardından “E iyi hoş da kaç lira para toplandı, ne zaman, nereye bağışlandı, neye yaradı bu hikaye?” diye sormamamız lazım. Rakamlar inciticidir zira. Önemli olan niyet. Yardımı ilan ederken bağırmalı, iş rakamlara geldiğinde susmalıyız.

Evet, ben de biliyorum. Hastalıklarla mücadele eden, muhtaç insanlara yardım etmeye çalışan, fakir fukarayı gözeten dernek ve vakıfa yardım etmenin azı çoğu olmaz. Yardım yardımdır ve hepsi saygındır, takdiri hak eder.

Evet biliyorum. Her gün gazeteyi açınca ayrı bir yardım ve hayır işi haberi görmek çok güzel, çok ferahlatıcı.

Elbette biliyorum. Kimisi gönüllü olur alır başını gider Gazze’ye hizmet için, kimi de partnerini alıp 10 bin lira haftalıkla çıkar dans pistine. Herkesin yardımı kendince, karınca kararınca. Hepsi saygındır, hayırlı bir iş içinse, hepsi fedakardır, hepsi candır.

Peki ama nereden geliyor bana bu “bir şeyler yanlış” hissi? Neden vicdanım rahatsız?

2 Comments

  • yhy 07 November 2010 - 19:25 Reply

    yazının sonunda “neden” sorusuna bir cevap yazacaktım ama okadar karışık bi duygu ki kelimelrle birbirine girdi, açıklayıcılıktan çıktı bende mesajı sildim 🙂 en iisi iyi bir yazı, aynı üstü örtülü his bendede var. sanırım en basitinden aslında kendinden başka kimseye faydası olmayan yapmacık, suni hareketler bunlar diyeyim.

  • Tweets that mention Bir vicdan muhasebesi… | hafifmuzik — Topsy.com 08 November 2010 - 19:55 Reply

    […] This post was mentioned on Twitter by mert değirmenci, mehmet tez. mehmet tez said: Bir vicdan muhasebesi… – http://hafifmuzik.org/?p=10645 […]

  • Leave a reply