Biz ölünce “müziklerimiz” nereye gidecek?

0 Posted by - 12 September 2012 - O OLDU BU OLDU

Bruce Willis sahip olduğu mp3 formatındaki djital müzik koleksiyonunu çocuklarına bırkamayacağını öğrenince pek bozuldu, Apple’a dava açmaya karar verdi. Meğer satın aldığımız müziklere sadece ölene kadar sahipmişiz. Sonra sahiplerine geri dönüyorlar, ya da şöyle diyeyim uzaya karışıyorlar…

Haberi gazetelerde okuyunca şöyle bir gülümsedim ve “Keşke mp3 yerine parayı plağa yatırsaymış Willis” diye düşündüm. O zaman böyle sorunları olmazdı. Çocuklarına şahane plaklarla dolu bir oda, iyi bir müzik sistemi ve bir de pikap bırakması yetecek, kimseye dava falan açmak zorunda kalmayacaktı.
Bugün pek çok insan şarkıların, ya da müzik eserlerinin orijinalliği üzerine düşünüyor. Bir şarkının orijinal hali hangisidir? Hangisi daha hakikidir? Plak mı? mp3 ya da benzeri dijital formatlar mı, CD mi?
Kimsenin djital olarak bile müzik biriktirmediği, artık işin iyice stream’e yani “internetten dinleriz abi, hard disk’te tutmaya ne gerek var” noktasına gittiği bir ortamda benim yanıtım hala plak. En azından sevdiklerinize bırakabiliyorsunuz. Atılsa satılsa bile birileri yıllar sonra alıp evine götürüp dinleyebiliyor. Köşesine karaladığınız bir nota bakıp arkadaşına falan gösterebiliyor. İnsanın çocuklarına bir şifre ya da bir hard disk bırakmasyla bir sürü plak bırakması arasında benim için çok büyük fark var. Teknolojiyi seviyorum, kullanıyorum ama o kadar da değil.

(Not: Elbette Willis Türk olsaydı böyle sorunları olmayacaktı. Ne var ne yok hard disk’e doldurup verecekti çocuklarına, konu kapanacaktı.)

2 Comments

 • Doruk 12 September 2012 - 12:02 Reply

  Matthew Dear’ın Beams LP’si geldi. Plak beyaz, dinlemesi ayrı zevk, görseli ayrı zevk.

  Erol Alkan’ın label’ı Phantasy’de harika işler ortaya koyuyor. En son yayınladıkları Babe Terror EP’sini pikapa koyduğunuzda iğneyi plağın dışına değil, içine yerleştiriyorsunuz ve dışarı doğru çalıyor.

  vs vs vs

  Bence arşive bakmak ekrana bakmak değil; toz yutmaktır.

 • ahmet 14 September 2012 - 19:12 Reply

  plak çok pahalı. alamam ki.. cd alabiliyorum anca yada ikinci el kaset..

 • Leave a reply