BİZİM SİYASETÇİLER HIPSTER OLSA NE DİNLERDİ?

2 Posted by - 30 January 2015 - O OLDU BU OLDU

Recep Tayyip Erdoğan
Hipster Erdoğan, “Ey NME, indie’yi sizden öğrenecek değiliz” diyerek şekil yapan, Pitchfork’un burnu kalkık yorumlarının, acımasız albüm incelemelerinin hastası bir tip olurdu muhtemelen. Kendisi gibi bir başka ego-adam Kanye West’in yılmaz takipçisi olup, muhafazakar kişiliği ve Arap kültürü sevdasıyla Omar Souleyman’ın halayına eşlik edebilir. Erdoğan’ın özgürlük ve demokrasi çıtası yüksek Kuzey ülkelerinden çıkan gruplara ‘mıy mıy’ damgası vurarak burun kıvıracağı garanti.

Guilty Pleasure: Ayşe Hatun Önal – “Güm Güm (feat. Onurr)”

erdogan

Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu yeni nesil hipster’lardan pek hazzetmeyen, hip hop ve elektronik müziğe mesafeli, İngiliz müziğine sıkı sıkıya bağlı bir indie’ci olabilirdi. The Smiths, Pixies ve R.E.M.’e saygıda kusur etmez, edene lafını sakınmazdı. 90’larda grunge’a pek pas vermez; Blur, Oasis kapışmasında Oasis’ten yana dururdu. Sakin’in dağılması onu derinden etkileyebilir, yeni nesil yerli ekiplerden The Away Days’in büyük fanı olurdu.

Guilty Pleasure: Nickelback – “Hero”

kemal kilicdaroğlu

Selahattin Demirtaş
Selahattin Demirtaş, küçük yaşlarında Bob Marley tişörtüyle (sarı/kırmızı/yeşil) dolaşırken Sex Pistols gibi yapıbozumcu, gürültülü şeyler dinler, The Clash’inki gibi anarşizm kokan söylemleri severdi. Ana akıma mesafeli olacağı kesin. Yaşı ilerledikçe bu mesafe açılarak, tercihlerine daha efektif yansırdı herhalde. Bırakın MTV gruplarını, sizin dinlediğiniz indie gruplara yüz vermez, YouTube’da 500 görüntülenme sayısına zor ulaşmış, adını duymadığınız ‘gerçek bağımsızları’ dinlerdi. 70’ler ve 80’lerden hakkı teslim edilmemiş kayıp albümleri bulup onlara sarardı.

Guilty Pleasure: Michael Jackson – “Black or White”

selahattin

Devlet Bahçeli
Devlet Bahçeli hipster olur ama gitar müziğinden bir türlü vazgeçemezdi. Indie camiasından gruplar arasında sadece the Black Keys onun damak zevkine hitap edebilir. En sevdiği isim, “çağımızın Jimmy Page’i” diyerek takdir ettiği Jack White olurdu. “U2 çok bozdu abi” der, Bono’yu ocak dışı ederdi. Hip hop ve R&B’den nefret eder, Arctic Monkeys’in son albümünü pek sevmezdi. Elektronik müzik mi? Bullshit!

Guilty Pleasure: Gaye Su Akyol – “Biliyorum”

devlet bahceli

No comments

Leave a reply