Bizim starlar kendine bakmıyor mu?

0 Posted by - 25 November 2012 - O OLDU BU OLDU


Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay yakın zamanda sağlık sorunları yaşadılar. Oysa onlardan daha yaşlı starlar sörf yapıp, sahnede zıp zıp zıplıyor. Sting “Baba”, Müslüm Baba’dan iki yaş büyük mesela ama hala sağlıklı ve zinde. “Fit olmazsam işimi yapamam ki” demişti yaptığımız röportajda… 

Müslüm Gürses kalp ameliyatı geçirdi, böbrekleri ve karaciğeri sorunlu, yoğun bakımdaydı yeni çıktı, sahnelere döner mi belli değil. İnşallah yakın zamanda.
Ferdi Tayfur kısmi yüz felci atlattı, doktorları bir yıl sahne yasağı getirdi. O da beklemede.
Sporla ilgisi en fazla olan, kendine bakmasıyla tanınan Orhan Gencebay dahi iki kez kalp ameliyatı oldu.
Buna karşılık hepsinden büyük, belki zamanında vücudunu hepsinden hor kullanmış Mick Jagger (Müslüm baba 53’lü, Jagger 43’lü hala sapasağlam. Keith Richards keza. Ne badireler atlattı, neler geçirdi hala sırım gibi ve ayakta. Hakkında “Marlboro Lights neden Avrupa’da sarı Amerika’da beyaz filtreli biliyor musunuz? Keith Richards hangi kıtada olduğunu anlasın diye” şeklinde espri yapılan biri bu.
Aerosmith’in solisti Steven Tyler Müslüm Baba’dan beş yaş büyük. Kitabında bugüne kadar kokaine 20 küsür milyon dolar harcadığını yazmıştı. Bugün gayet fit, sörf yapıyor.
Haziran’da İstanbul’a gelecek Roger Waters’a bakın. 69 yaşında ama delikanlı gibi.
Robert Plant mesela, Led Zeppelin’in solisti. Yakından görün kesinlikle 65 yaşında olduğuna inanamazsınız. Yoga yapıyor, beslenmesine dikkat ediyor.
David Coverdale İstanbul’a geldiğinde basınla çıkılan tekne gezisine gelmemişti. Gruptaki elemanlar otelde yoga yaptığını söylediler. Gelmediği için resmen sevinmişlerdi çünkü rahat rahat bira içebileceklerdi. Arada göbek kontrolü yapıyormuş Coverdale, birayı azaltın demiş gruba.
1947 doğumlu Iggy Pop’a ne demeli? Dergilere çıplak poz verebiliyor.
Ozzy Osbourne 1948 doğumlu. Öldü öldü dirildi, rehabilitasyonlar, alkol bırakma prorgramları. Bugün sabahları koşan, spor yapan biri ve yaşıtlarına göre gayet sağlıklı.
Leonard Cohen 1934 doğumlu. Müslüm Baba’dan 20 yaş büyük. Halen dünya turnesinde, sahneye koşarak çıkıyor.
Bu insanlar hayatları boyunca, özellikle de gençliklerinde türlü işlere girdi, alkol, uyuşturucu ve muhtelif alışkanlıklara sahip oldular. Peki şimdi nasıl bu kadar sağlıklı ve fit olabiliyorlar?
Neticede ne yaparsanız yapın kader kısmet elbette biliyorum. Ama ben bu yaşlı ama fit “rock’n roll” tayfasında rock’n roll’dan ziyade başka bir şey görüyorum. Batı tipi profesyonellik.
“Ben sağlıklı olmazsam işimi nasıl yapabilirim ki” demişti Sting iki gün önce “Nasıl bu kadar fit olabiliyorsunuz” diye sorduğumda.
Sağlıklı olanlara kocaman bir maaşallah, sorun yaşayanlara acil şifalar…

No comments

Leave a reply