Blurred Lines temyiz davasına 200 sanatçıdan destek

0 Posted by - 01 September 2016 - O OLDU BU OLDU

2013’ün hit parçalarından olan ve altında Pharrell, T.I. ve Robin Thicke imzası taşıyan Blurred Lines, önümüzdeki günlerde yeniden Amerikan hukuk sisteminin masaya yatırdığı konulardan biri olacak.

Geçen yıl aleyhte sonuçlanan dava için bir üst mahkemede temyiz yoluna giden üç müzisyene destek yine meslektaşlarından geldi ve içlerinde Rivers Cuomo, John Oates, Rich Robinson, Patrick Stump, Brian Burton gibi isimlerinde bulunduğu toplam 212 müzisyen temyiz başvurusuna -dava konusuna hakim bilirkişi- sıfatıyla isimlerini ekledi.

Hollywood Reporter kaynaklı habere göre başvuru dilekçesinde, müzisyenlerin şarkı yazarken mutlaka daha önce yaratılmış bir eserden de esinler alarak işlerini yaptıkları ve geçen yıl yerel mahkeme tarafından verilen kararın müzik üreten insanları cezalandırır nitelikte olduğu vurgulanıyor.

marvin gaye

1984 yılında hayata veda eden Marvin’Gaye’in ailesi tarafından yaklaşık iki yıl önce açılan davanın iddianamesine göre üç müzisyenin yaptığı 2013 tarihli Blurred Lines, Gaye’in 1977’de yazdığı “Got To Give It Up”tan kopyalanmıştı. Geçen yıl davayı bir sonuca bağlayan yerel mahkeme, jürinin verdiği kararla, şarkının uluslararası haklarının ailede olmamasına rağmen Blurred Lines‘ın Got To Give It Up‘tan ağır bir şekilde esinlendiğine kanaat getirmiş ve hem şarkının telif gelirinin yarısının, hem de zararlar için 7,3 milyon doların davacı Gaye ailesine ödenmesi hükmüne varmıştı.

Üst mahkemenin kararını beklerken davaya konu olan iki şarkıyı bir defa daha hatırlayalım.

No comments

Leave a reply