Bob Dylan ırkçılıkla suçlanıyor

0 Posted by - 02 December 2013 - O OLDU BU OLDU

Garip geliyor değil mi? Dylan’ın duruşunu bilince ırkçılıkla nasıl suçlanır diyor insan kendine. Zimmerman, Rolling Stone’a verdiği bir söyleşide söyledikleri sebebiyle bir Hırvat örgüt tarafından dava edildi.

Fransız örgüt The Council of Croats, Bob Dylan’ı ve Rolling Stone dergisini, tüm Hırvat halkını Sırpları katleden Hırvat katillerle bir tuttuğu iddiasıyla ırkçılıkla suçluyor. Dylan’ın mevzu bahis beyanatı şöyle gerçekleşiyor; 1800’ler Amerikası ile günümüz Amerika’sı arasında kölelik ekseninde bir ilişki kurması, karşılaştırma yapılması isteniyor kendisinden. Konu üzerine bir iki kelam ettikten sonra, eğer içinizde bir yerde ‘ırkçılığa’, ‘köle etmeye’ dair bir tutku varsa siyahların hemen bunu hissettiğini söylüyor. Cümlesinin sonunu da ‘tıpkı Yahudilerin Nazi kanını, Sırpların Hırvat Kanını hemen tanımaları gibi’ diyerek getiriyor.

Dylan’ın o cümleyi bir milleti zan altında bırakmak için söylemediğini biz biliyoruz. Belli ki Hırvat topluluk bunu anlamamış. Niyet okuma gafletine düşmeden duruma yaklaşırsak iki tarafa da kızmak imkansız. Hırvat topluluğun ‘Hırvat milletini, Hırvat katillerle bir tutuyorlar’ açıklaması onların da katliamı yok saymadığını gösteriyor. Bir an düşünmedik değil, bizdeki gibi ‘inkar damarı’mı tuttu Hırvatların diye. Öyle olsa orta yol bulmak neredeyse imkansız. Bu durumda Dylan’ın ezberden konuşarak kalp kırmışlığı var sadece. Bir güzel beyanatıyla olay tatlıya bağlanır diye ümit ediyoruz.

Dylan’ın Rolling Stone röportajda söyledikleri tam olarak şöyle:

Mmm, I don’t know how to put it. It’s like . . . the United States burned and destroyed itself for the sake of slavery. The USA wouldn’t give it up. It had to be grinded out. The whole system had to be ripped out with force. A lot of killing. What, like, 500,000 people? A lot of destruction to end slavery. And that’s what it really was all about.

This country is just too fucked up about color. It’s a distraction. People at each other’s throats just because they are of a different color. It’s the height of insanity, and it will hold any nation back – or any neighborhood back. Or any anything back. Blacks know that some whites didn’t want to give up slavery – that if they had their way, they would still be under the yoke, and they can’t pretend they don’t know that. If you got a slave master or Klan in your blood, blacks can sense that. That stuff lingers to this day. Just like Jews can sense Nazi blood and the Serbs can sense Croatian blood.

No comments

Leave a reply