Bob Dylan nihayet ses verdi: “Nobel’i kim hayal edebilirdi?”

0 Posted by - 29 October 2016 - O OLDU BU OLDU

İki hafta önce tüm dünya önce 2016 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Bob Dylan’a gitmesine, sonrasında ise Dylan’ın konuyla ilgili derin bir sessizliğe gömülmesine şaşırmıştı. Bekleyiş bitti ve 75 yaşındaki müzik adamı ödülü kabul ettiğini açıkladı.

The Telegraph‘ta dün yayınlanan Edna Gunderson imzalı röportaja göre Bob Dylan ödülü kabul ettiğini ve ilk duyduğu anda da bunun gerçekten muhteşem olduğunu düşündüğünü söyledi. “Böyle bir şeyi kim hayal edebilirdi ki?” diyerek sözlerine devam eden Amerikalı sanatçı, uzun süre erişilememesi ve İsveç Akademisi’nin sitemi hakkında sorulan soruyu, her zaman burada olduğunu ve bu konuda bilgilendirilmediği şeklinde cevaplarken, eğer bir aksilik çıkmazsa 10 Aralık’taki törene katılacağını da sözlerine ekledi.

bob-dylan

Alfred Nobel’in vasiyeti üzerine İsveç Akademisi tarafından ilk defa 1901 yılında verilen Nobel Edebiyat Ödülü’ne bugüne kadar Rudyard Kipling, Rabindranath Tagore, Knut Hamsun, George Bernard Shaw, Thomas Mann, Eugene O’Neill, Hermann Hesse, Andre Gide, Bertrand Russell, Ernest Hemingway, Albert Camus, Boris Pasternak, Ivo Andric, Jean-Paul Sartre, Mikhail Sholokhov, Aleksandr Solzhenitsyn, Pablo Neruda, Gabriel Garcia Marquez, Octavio Paz, Dario Fo ve Orhan Pamuk gibi birçok farklı ülkeden edebiyatçı layık görüldü. 115 yıl önce sahiplerini bulmaya başlayan ödül, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle sadece 1940, 1941, 1942 ve 1943 yıllarında dağıtılamadı.

No comments

Leave a reply