BOLERO İLE SEVİŞMEK!

0 Posted by - 15 December 2014 - KÖŞE YAZISI, O OLDU BU OLDU

Spotify’ın yaptırdığı araştırma kafaları karıştırdı. Müzik ile seks arasında hakikaten “anlaşılamayan” bir ilişki var galiba

mtezİngiliz bilim insanları “Bize ne kardeşim, her şeyi biz mi araştıracağız, hem araştıracağız da ne olacak” demez, her şeyi yerli yersiz araştırmalarıyla meşhurdur. Bu haberleri pek severiz biz. İlgileniriz, inceleriz. Bakın geçenlerde bir tanesiyle karşılaştım. Spotify insanların sevişirken ne dinlediğini merak etmiş. Bu şarkıları araştırması için Londra Üniversitesi’nden bir müzik psikoloğuna görev vermiş. 18-91 yaşları arasındaki 2 bin denek katılmış bu araştırmaya. Ortaya çıkan şarkılar afedersiniz doğum kontrolü listesi gibi. Araştırmaya dair, “91 yaşında biri hangi şarkıyla sevişiyor”dan ziyade “91 yaşındaki biri nasıl sevişiyor” gibi önemli soruları bir yana bırakıp listeyi hafiften irdeleyelim.

* “Time Of My Life” – Dirty Dancing:Klasik bir dans sahnesinin şarkısı. Bazı duyguları harekete geçirmeyi başarmış.
Pek romantik.

* “Sexual Healing” – Marvin Gaye:Marvin Gaye bu şarkıyı hayatında uyuşturucu ve depresyonun tavan yaptığı dönemde yazmıştı. Çare seks tadında… Ama işe yaramadı.

* “Bolero” – Maurice Ravel: Sorum yok hâkim bey, tanık sizindir.

* “Take My Breath Away” – Berlin:Klasik bir gençlik filminin klasikleşmiş film müziği. O dönem genç olanlar için anlaşılabilir bir durum diyelim. “Hey gidi anılar” tadında olsa gerek.

* “You’re The One I Need” – Barry White:Komedi filmlerinde seksi sahnelerle dalga geçmek için kullanılan bir liste yapsak bu şarkıyı kesinlikle alırız (tabii “Bolero”nun ardından). Gerçekten insan beyni sırlarla dolu.

* “Unchained Melody” – Ghost:Bir diğer klişelerin klişesi. “Hayalet / Ghost” filminden etkilenenler bu şarkıyla romantizmin doruklarında geziyor olmalı.

* “My Heart Will Go On” – Celine Dion:Doğum kontrolünde yeni ufuklar.

* “Je T’Aime” – Serge Gainsbourg:Güzel bir şarkımız.

* “I Will Always Love You” – Whitney Houston:Kalabalıkları dağıtmak için ya da sorgu odasında kullanılabilir.

* “I Don’t Want To Miss a
Thing” – Aerosmith:Listede bir de rock klişesi olmazsa şaşardım. “Slow rock” toplamaları boşuna yapılmadı tabii.

* “Sex On Fire” – Kings Of Leon:Yanık sesiyle bebek yüzlü Caleb Followill’in kadınlar üzerindeki etkisinden hareketle listeye girmiş olmalı.

* “Sound Of Music”:1959 tarihli müzikalden. Müzikal yahu müzikal.

* “1812 Ouverture” – Çaykovski:Klasik müziğin sevişmedeki yerine ikinci örnek. Hayır, eser iyi hoş ama o şekilde düşününce pek acayip.

* “Grease” – Grease Soundtrack:Bir gençlik filmi daha. Ah bu filmler yok mu?

* “I Feel Love” – Donna Summer:Hipnotik “loop”lara sahip bir disko klasiği.

* “I’l Make Love To You” – Boyz II Men:Eyvahlar olsun.

* “Mamma Mia” – Abba:Hiç ama hiç anlamadım.

* “Sex Bomb” – Tom Jones:Bilim adına büyük, insanlık adına küçük bir adım.

* “Star Wars Soundtrack”:Aslına bakarsanız “Yıldız Savaşları / Star Wars” hayranları o kadar fazla ve her alanda o kadar büyük analizler var ki bu filmin senaryosu ve karakterleriyle ilgili, o yüzden bu maddeye şaşırmadım.

Netice mi? Klişe güçlüdür ve her zaman var olacaktır. İnsanoğlunu anlamak zordur. Türkiye’de de bu tip araştırma yapılmalıdır. Listeye çok şaşıracağımızdan eminim.

No comments

Leave a reply