Brian Eno’dan İsrail destekli etkinliğe tepki

1 Posted by - 08 September 2016 - O OLDU BU OLDU

1964 yılında kurulan ve İsrail kültürünü yansıtan önemli sanat etkinliklerine öncülük eden Batsheva Dans Grubu’nun İtalya’da sergileyeceği gösteri, İngiliz müzik adamının sert tepkisiyle karşılaştı.

Söz konusu etkinlikte son albümü The Ship‘ten bazı bölümlerin kullanılacağını öğrenen Brian Eno, hem dans grubuna, hem de gösterinin koreografı Ohad Naharin’e hitaben bir mektup kaleme aldı.

Mektubuna, normal şartlarda böyle bir etkinliğe karşı çıkmayabileceğini fakat İtalya’daki gösterinin İsrail büyükelçiliği, yani doğrudan İsrail hükümeti tarafından desteklendiğini öğrendikten sonra tepkisinin sertleştiğini söyleyerek başlayan 68 yaşındaki tecrübeli müzik adamı, bu tür işlerde sanatçıların İsrail yönetimi tarafından kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Roger Waters, Lauryn Hill ve Elvis Costello gibi müzisyenlerin de içinde bulunduğu BDS Hareketi‘nin destekçisi olan Brian Eno, Filistin halkına karşı işlenen suçları dünyaya duyurmak ve İsrail hükümetini boykot ederek baskı oluşturmak amacıyla kurulan bu sivil toplum kuruluşunun aynı zamanda etkin bir üyesi.

 -Batsheva Dans Grubu, gösteri sırasında -

-Batsheva Dans Grubu, gösteri sırasında –

Mektubunda mevcut konumunu ve politik görüşünü de hatırlatan Eno, altında imzası bulunan hiçbir eserin İsrail hükümetiyle doğrudan ilişkili bir etkinlikte yer almasına izin vermeyeceğini yineleyerek, BDS karşıtlarının sık sık sanatın politik konularda silah olarak kullanılamayacağını yinelediklerini ama İsrail’in aynı şeyi satın aldığı sanatçılarla sürekli yaptığını da vurguladı.

BDS Hareketinin önemli isimlerinden birisi olan Pink Floyd kurucusu Roger Waters da geçen yıl Ekim ayında İsrail’e konser için giden ve ülkeyi öven röportajları yayınlanan Jon Bon Jovi’ye sert eleştiriler içeren bir mektup yayınlamıştı.

Merak edenler için Brian Eno’nun Nisan ayında yayımlanan albümü The Ship‘in tamamı aşağıda:

No comments

Leave a reply