Britanya müzik gelirleri 12 yıl sonra ilk defa…

5 Posted by - 07 January 2016 - O OLDU BU OLDU

Neredeyse bütün dünyada gerileme içerisinde olan müzik gelirleri uzun süre sonra Britanya’da ilk defa kafayı yukarı kaldırmayı başardı.

Ülkedeki en önemli müzik birliği olan Britanya Fonografik Endüstrisi’nin (BPI) açıkladığı rakamlara göre 2014’te 1,03 milyar sterlin olan perakende müzik gelirleri geçen yıl için 1,06 milyar sterlin olarak açıklanırken, küçük bir farkla da olsa artışa geçmeyi başardı.

Plak satışlarının %64 arttığı ifade edilen raporda en büyük gelir kalemi ise, bir önceki yıla oranla payını %82 yükselten stream müzik oldu. 2015 yılı boyunca Britanya’da 26,8 milyar şarkının stream edildiğini de açıklayan rapora göre en çok kullanılan stream müzik servisleri de Spotify ve Apple Music.

müzik dükkanı 1

Açıklanan rakama fiziki albüm satışları ve dijital indirmeler ile birlikte stream müzik servislerine yapılan üyelik bedellerinin de dahil edildiği yine raporda vurgulanıyor.

BPI CEO’su Geoff Taylor’ın ifadesine göre 2015’te de yükselmeye devam eden plak ve adeta patlama yapan stream müzik, 2004’ten bu yana ilk defa ülkedeki toplam müzik gelirlerindeki düşüş trendine son verdi ve küçük de olsa yükselişe geçti.

müzik gelirleri ve stream

2004 Yılında 1,85 milyar strelin olan toplam müzik gelirleri o yıldan sonra hızlı bir düşüş trendine girmiş ve geçen yıla kadar düşüşünü sürdürmüştü.

No comments

Leave a reply