BRİTANYA MÜZİK LİSTELERİ BUNDAN SONRA STREAM SAYISINI DA HESABA KATACAK

0 Posted by - 16 February 2015 - O OLDU BU OLDU

Yaklaşık 60 yıldır Britanya müzik piyasasında önemli bir aktör olan “Official Charts Company” listeleme sisteminde köklü bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Daha önce sadece plak, CD ve kaset gibi fiziki satışlar üzerinden sıralama yapan şirket, 2007’den itibaren internetten indirilerek satın alınan albüm ve single’ları da hesaba katmaya başlamıştı. 1 Mart’tan itibaren ise stream müzik servislerinden gelen dinlenme sayıları da sıralamalarda etkin hale gelecek.

Şirketin en yetkili ismi Martin Talbot’ın yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana sistem zaten single’lar için kullanılmaya başlandı ve 1 Mart’tan itibaren albümler için de devreye sokulacak. Haftada yaklaşık 360 milyon stream üzerinden veri toplayan Official Charts Company (OCC), single listeleri için her 100 dinlenme sayısını 1 satış rakamı olarak değerlendiriyor.

Albümler için ise değerlendirme sisteminin biraz daha komplike olacağını söyleyen Talbot sistemin, en çok dinlenen iki şarkı ve albümdeki diğer şarkıların dinlenme rakamları ile formüle edileceğini söyledi. OCC’ye göre bu sistem sayesinde tek bir single’ın albüm listelerinde sahte bir yansıma yapmasına izin verilmeyecek.

Mevcut listeleme sistemi 2013’ten bu yana İsveç’te, geçen yılın sonundan itibaren de ABD’de kullanılmaya başlandı. Müzik endüstrisindeki ilk yorumlar, yeni sistemle plak şirketlerinin -mevcut tutumun tersine- stream müzik dinlemeyi teşvik edeceklerini ve satış rakamlarının aktif dinlenme rakamlarıyla ilişkilendirilmesinin gelirleri de arttıracağı yönünde.

Uygulamanın başlamasıyla birlikte, şarkı ve albümlerini stream müzik servisleri ile paylaşmayı reddeden Thom Yorke ve Taylor Swift gibi sanatçıların listeler yapılırken haksız rekabete maruz kalacakları ve gelir kaybına uğrayacakları da önümüzdeki aylarda tartışma yaratacağa benziyor.

No comments

Leave a reply