BRİTANYA’DA DİJİTAL MÜZİK GELİRLERİ RADYOYU SOLLADI

0 Posted by - 07 May 2013 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Online müzik servisleri yıllar önce ilk kez tüketiciyle buluştuğunda internetten müzik paylaşmak veya istediğiniz şarkıyı dakikalar içinde bilgisayarınıza indirmek hem çok kolay, hem de ücretsizdi. Dünya’nın müzik üreticisi belli başlı ülkelerinde yeterli yasal düzenlemenin olmaması, telif sahibi kuruluşları açığa düşürüyordu ve açılan birkaç yerel dava dışında, dijital müzik telifi hakkında yapılacaklar çok sınırlıydı.

Yıllar geçtikçe yasal boşluklar doldurulmaya ve Napster, iMesh gibi ücretsiz müzik indirilen siteler birer birer paralı olmaya başladı. Bir zamanlar müzik yapımcılarının ve telif sahiplerinin gelir dağılımında çok küçük bir yer kaplayan dijital müzik gelirleri artık radyo, televizyon ve konser gelirlerini geride bırakmaya başladı.

Britanya’daki 95 bin besteci ve kompozitör adına telif toplayan PRS for Music, 2012 gelir tablosunu açıkladı. Geçen yıl, bir önceki yıla göre %32,2 artış gösteren online müzik gelirleri 51,7 milyon Sterlin ile en büyük çıkışı yaptı. Bu rakamla birlikte dijital müzik telifleri radyolardan toplanan 47 milyon Sterlin’lik telif gelirini solladı.

2012 Yılı toplam geliri 641,8 milyon Sterlin olan PRS for Music’in en büyük geliri, bir önceki yıla göre %4 gerileyen 180 milyon Sterlinlik uluslararası telifler oldu.

No comments

Leave a reply