Britanya’nın 2016 müzik bilançosunda rekor

1 Posted by - 14 April 2017 - O OLDU BU OLDU

Sektörün düzenlenen ve son halini alan 2016 rakamları, Britanya müzik endüstrisinin nabzını tutan BPI (British Phonographic Industry) tarafından dün paylaşıldı. ABD’de olduğu gibi stream gelirlerinde artış büyük.

Kurumun yöneticisi Geoff Taylor tarafından yapılan açıklamada tüm Britanya’daki müzik gelirleri %5,1 artışla 926 milyon sterlin (1,150 milyar dolar) olarak açıklanırken, bir önceki yıla göre %61 artan stream müzik gelirleri tüm rakamın %30’una erişmeyi başardı. Bugüne kadar plak şirketlerinin bir numaralı gelir kalemi olan fiziki satışlar ise %32 ile liderliğini küçük bir farkla koruyabildi.

- Geoff Taylor, BPI -

– Geoff Taylor, BPI –

Ciro geneli itibariyle ülkedeki kayıtlı müzik sektörü son beş yılda ilk defa bu kadar büyük bir rakamı yakalamış oldu. Taylor’ın yorumuna göre Britanyalı müzikseverler Spotify ve Apple Music gibi platformların premium üyelikleriyle geniş kataloglara ulaşmayı seviyor fakat bir yanda da plak/CD merakını canlı tutmayı başarıyor.

Açıklamada mali verilerin yanı sıra, Geoff Taylor’ın BREXIT sonrası ortaya çıkan telif sorunu ve müzisyenlerin Avrupa’da turne için dolaşım hakkı gibi konularda Başbakan Theresa May’e yaptığı uyarılar da yer aldı. Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan Britanya’da müzisyenlerin ve plak şirketlerinin üçüncü ülkelerle olan ticari ilişkilerini düzenleyen yasal değişikliklerin acil olarak yapılması gerektiği de raporda altı çizilen konular arasında.

No comments

Leave a reply