Bruce Springsteen: “Bir rock konserinden daha önemli konular var”

0 Posted by - 10 April 2016 - O OLDU BU OLDU

Ocak ayında başlayan The River adı turnesine devam eden 66 yaşındaki rock yıldızı, 10 Nisan tarihli Greensboro – North Carolina konserini bir insan hakkı ihlaline dikkat çekmek için iptal etti.

Bir turnede bazı konserlerin teknik veya sağlık gibi konulardan dolayı iptal edilmesi alışılmadık bir durum değil fakat bu defa mesele, North Carolina eyaletinde kabul edilen ve -tuvalet yasası- olarak anılan bir ayrımcılığa karşı gerçekleşti.

Eyalet genelinde, cinsiyet değiştirmiş bireylerin ancak doğdukları cinsiyete ait tuvaletleri kullanabilmelerini öngören yasa nedeniyle yaşanan tartışmaya katılan Springsteen, olaya tepki göstererek konserini iptal ettiğini duyurdu. Konuyla ilgili bir de açıklama kaleme alan Amerikalı müzisyen, “Hayatta bir rock gösterisinden çok daha önemli şeyler vardır” diyerek yürürlüğe giren yasadan bahsetti ve LGBT bireylerin karşı karşıya kaldığı bu insan hakkı ihlaline dikkat çekti. “Amerika’da başka hiç bir eyalette benzeri olmayan böyle bir ayrımcılığa dikkat çekmek için, hayranlarımdan özür diliyor ve burada vereceğim konseri iptal ediyorum” diye de devam etti.

ABD’de benzer bir uygulama Tennessee eyaletinde de tartışılıyor ve tasarıya karşı, aralarında Miley Cyrus’ın da olduğu birçok müzisyen organize olarak gelişmeleri protesto ediyor.

16 Ocak’ta Pittsburgh’da başlayan 62 konserlik “The River Tour” 25 Temmuz’da İsveç konseriyle son bulacak.

No comments

Leave a reply