Bu hafta ne yapsak? // 6 Öneri

1 Posted by - 04 January 2016 - O OLDU BU OLDU

*Bu yazının orijinaline RedBull.com/gece adresinden ulaşabilirsiniz.

İnsanlar @ minimüzikhol
6 Ocak
Elektronik müzik ve halk müziğini suni hallere mahal vermeden bir araya getirmeyi başaran İnsanlar, bu hafta kendi sahasında oynayacak. Anadolu’nun yürek hoplatan havalarını deneysel/doğaçlama bir müzik yaklaşımıyla tedarik etmek isteyenler Çarşamba akşamı mini’ye buyursunlar.

Kış Dönümü @ DOT Kanyon
6 Ocak
DOT, yeni mekanı Kanyon’da yeni sezona merhaba dedi. Geçtiğimiz sezonki İki Kişilik Yaz’ın uçarı ve hafif havasını geride bırakın, DOT ekibi bildiği yolda yeniden. Sert bir oyun karşımızdaki. 10 yıl süren bir savaşın ertesi tasvir ediliyor oyunda ve Pınar Töre, Deniz Türkali, Cem Sürgit ve Can Şıkyıldız’ı görüyoruz sahnede. Ekibin kurucusu ve oyunun yönetmeni Murat Daltaban, Kış Dönümü için “Bu hikayenin kahramanı biziz. Çünkü savaşın içindeyiz. Oyunla birlikte bir tiyatro eserinin ötesine geçip kendimizi tartışabiliyoruz,” diyor.

Habibi Funk by Jannis Stürtz @ Kosmos
8 Ocak
2005 yılında Berlin’de kurulan bağımsız plak şirketi Jakarta Records’ın kurucularından Jannis Stürtz, Kuzey Afrika, Arap ülkeleri ve dünyanın farklı kentlerinde çıktığı plak avcılığı seferlerinden edindiği ganimeti Habibi Funk DJ setleri ile gün yüzüne çıkarıyor. Jannis Stürtz, funk ritimleri ve Arap melodileri bir eden seçkisini Türkiye’de ilk kez dinleyiciye sunacak.

Demonation Festivali No:6 @ arkaoda, Babylon Bomonti, kargArt
8 – 10 Ocak
Bant Mag.’in yerli müzik sahnesinin yeni nesil bağımsız isimlerini bir araya getirdiği Demonation Festivali bu yıl 6. kez düzenlenecek. Konserler bu kez öncekilerden farklı olarak üç günde üç ayrı mekanda gerçekleşecek. Kolonel Blip, Gökalp K, Ağaçkakan ve Age Reform, 8 Ocak’ta arkaoda’da, In Hoodies, Palmiyeler, Uluru, Elektro Hafız ve Ha Za Vu Zu 9 Ocak’ta Babylon Bomonti’de, Ahmet Ali Arslan, Fanikedi, Sena Şener, I’mpty ve Asphodel ise 10 Ocak’ta kargArt’ta sahnede olacaklar.

Nilipek. & Can Kazaz @ Salon İKSV
9 Ocak
Son birkaç yıldır dünyada yükselişe geçen şarkıcı/söz yazarı akımının ülkemizde de yansımalarını görüyoruz. Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok gibi isimleri dinleyerek büyümüş nesil şimdi kendi yazıyor, kendi söylüyor. Bu isimler arasında ilk albümü Sabah’ı 2015’i kapatmadan yayınlayan Nilipek. ve Bandcamp, Soundcloud gibi mecralardan şarkılarını paylaşan Can Kazaz aklımıza ilk gelenlerden. İşbirliği yapmayı, birlikte şarkı söylemeyi seven ikili, Salon sahnesinde çalacaklar, sürprizlere hazırlıklı olmakta fayda var.

Ceza @ garajistanbul
9 Ocak
Türkçe rap’in usta ismi Ceza geçtiğimiz yılı boş geçirmeyenlerden. Suspus isimli albüm müzisyenin beşinci solo çalışması ve RokaBeat, Da Poet gibi beatmaker’ların desteğiyle hazırlandı. Albüme ismini veren şarkı, NPR Music’in “2015’in en iyi şarkıları” listesinde de kendine yer buldu. Ceza hem bu albümden hem de geçmiş albümlerden hitlerini, arkasında Cenk Turanlı, Mehmet Demirdelen ve Emre Kula’dan kurulu orkestrasıyla çalacak. En son Hip Hop Jam İstanbul’da izlemiştik Ceza’yı, sahne performansının tatmin edici olduğunu garanti edebiliriz.

Fotoğraf: Palmiyeler / Ali Güler / Salon İKSV

No comments

Leave a reply