Bu yazıda bir şey eksik. Peki ne?

0 Posted by - 29 August 2009 - O OLDU BU OLDU

n664754201_361754_6313

Sevgili Tolga Akyıldız müzik dergilerinin yaşadığı krizle ilgili bir yazı yazmış. Tespitlerinin birçoğuna katılmakla birlikte dikkatimi çeken bir nokta oldu.

Bu yazıda bugüne kadar çıkan her derginin adı geçerken Rolling Stone’un adı yok. Bu yazıyı okuyan biri böyle bir dergi hiç olmamış gibi dşünebilir. Tolga Rolling Stone’u “irili ufaklı dergiler” bölümüne dahil etmiş olmalı. İlginç…

Bakın yazı bu…

Müzik dergileri can çekişiyor

1980’li yılların ikinci yarısında, dönemin efsane müzik dergisi Hey’de ve çocuk yaşta başladığım müzik yazarlığı maceram halen devam ediyor. ‘80 sonrası yayınlanan neredeyse tüm gençlik ve müzik dergileri ile bir bağım oldu. Bir çoğunda çalıştım, yazılarım yayınlandı. Bu dergilerden en köklü olanı Blue Jean’de 10 yıl kadar yöneticilik yaptım. Blue Jean yayınlandığında derginin posterlerine, çıkartmalarına ve kağıt kalitesine direnemeyen Hey bir süre sonra kapandı. Sonra bir sürü gençlik ve müzik dergisi çıktı Blue Jean’e rakip: Pop Corn, Walkman ve Boom, GO gibi daha yüksek yaş grubunu hedefleyen dergiler? Fanzin kültüründen beslenen Rock Kazanı, Non Serviam, arabeskin coştuğu yıllarda Delikanlı? Türk popunun patlamasıyla birlikte Top Pop, Popsi, gazete eki olup gizliden gizliye satan Salsa, Trendy, sonra Number One, Dream Dergi, Yuxexes, Billboard, Kral? Alternatif kulvarda büyük saygı gören Roll, Basatap, Bant? Burada sayamadığım irili ufaklı başka dergiler de var.

2009 biterken Türkiye’de müzik dergiciliğinin can çekiştiğini görüyorum şimdi. Geçen hafta çok sevdiğim Roll dergisi de Kasım’a kadar yayına ara verince bu yazıyı yazmaya karar verdim. Roll belki geri dönmeyecek. Basatap çoktan veda etti. Dream Dergi desen taş gibiyken havlu atmak zorunda kaldı. Billboard, Blue Jean, Bant bir şekilde direniyorlar ama ne kadar direnecekleri meçhul. Hemen internet falan demeyin. Internetin varlığı sanıldığı gibi bir tehdit değil, müthiş bir avantaj aslında müzik dergileri için. Yeter ki işin çatısı doğru kurulsun. Çünkü müzik okumak isteyen insanlar dergileri ile bir aidiyet ilişkisi kurmak isterler. Müziği yazan insanlardan bir şeyler öğrenmek, usta-çırak ilişkisi kurmak isterler onlarla. Haberin, şarkı sözünün, listenin, röportajın en tazesini bulursunuz belki internette ama dergi ruhunu ve aidiyet duygusunu bulamazsınız. Zaten öyle olsaydı bugün dijital müzik dergileri ile dolu olurdu sanal alem. Ama öyle değil. Oradaki büyülü formül, matbu orijinallerle sanal uzantıların birbirini tamamladığı bir platform yaratmakta gizli. Eğer bugün müzik dergileri yayınlayan medya kuruluşları, “reklam alamıyoruz zaten, kriz de var, devir de internet devri, kapatalım dergiyi dijital olarak devam edelim” diye düşünüyorlarsa boşa heveslenmesinler. Dünyada matbu orijinali kapatılıp dijital versiyonuyla başarıya ulaşmış bir tane dergi örneği yok çünkü. Kaldı ki internet yayıncılığı da oraya doğru değil bireysel yayıncılığa doğru gidiyor. Ayrıca Roll, Basatap, Bant gibi alternatif ve iyi dergiler için lafa gelince mangalda kül bırakmayıp iş satın alıp desteklemeye gelince sus pus olanlara da söyleyecek bir söz bulamıyorum. Dilerim en azından Roll döner ve Bant, Blue Jean, Billboard gibi dergiler de doğru stratejiler geliştirerek ayakta kalmayı becerir.

Şurada orijinali var.

11 Comments

 • gizem 29 August 2009 - 17:12 Reply

  sabah gazeteyi okurken aynı şeyi düşünmüştüm, rolling stone’dan bahsedilmemiş olması enteresan.

 • Mustafa 29 August 2009 - 17:23 Reply

  Tolga Bey kıymetli bir müzik eleştirmeni. Müzikten ve gazetecilikten anlayan birisinin bilerek RS dergisini buraya dahil etmemesi dalgınlıktır diye düşünüyorum.

  Rolling Stone Amerika’nın efsane müzik dergisi Türkiye’de artık olmaması büyük kayıptır. Güçlü bir elin dergiyi yeniden canlandırmasını umarım.

 • Tamay 30 August 2009 - 01:45 Reply

  Aynı şeyleri düşündüm ben de okurken.
  Hatta müzik tarihi ve endüstrisinde yeri olan bir derginin benzer sebeplerle Türkiye’de yayından kalkmasından özellikle bahsetmeliydi..RS’u müzik dergisi okuru olarak değil, dergi okuru olarak takip etmeme rağmen kapanması benim için hayal kırıklığıydı.

 • Güven Erkin Erkal 30 August 2009 - 13:23 Reply

  Bazı konularda kırılganlıkları dile getirirken, samimiyet ve riya arasında nereye yakın durduğumuzu da bir değerlendirmemiz gerekir.

  Yüxexes tv programlarında da, dergisinde de, “başka yayın gruplarının dergisinden söz etmek uğursuzluktur” batıl inancıyla hareket etmemiştir. Rolling Stone yayın hayatına başladığında merhaba demiş, son bulduğunda da üzülerek veda etmiştir. Hatta geçtiğimiz nisan ve mayıs aylarında, ülkemizin 10 ayrı üniversitesinde gerçekleşen söyleşilerde de bu derginin önemi ve bıraktığı iz vurgulanmıştır.

  Eğer müzik adına yapılan işleri tarihe not olarak düşmek gibi bir işe kalkışmışsak bunu elbet yapacağız. Kimse de kalkıp “aferin iyi ki yaptınız” desin diye yapmıyoruz zaten.

  Ancak tüm bunlar yapılırken ele geçenin, “bir başka derginin asılsız kapanma haberini yayan” konumuna gelmek de üzücü. Memet Tez’in “Roll Kapanmadı ama kapanabilir” yazısındaki “Kim nasıl yansıttı orası detay gerek yok, bizde kalsın” cümlesi düşündürücüydü… Haberin kaynakları ortadaydı, duyuran ortadaydı… böyle bir, “bak bu ayıbı örtüyoruz, hadi söylemiyoruz gene” imasına ne gerek vardı ki? Ortada ne bir “ayıp” vardı ne de bu ayıbın saklanmasını isteyen.

  Mehmet Tez beni aradığında, masanın altına kaçıp telefonu açmayan birisi olmadığımı bilir sanırım! Bunu bir kez de bana sorup yazmasını beklerdim. Mehmet Tez’in müzik organizasyon, üretim ve medyası içinde, görüştükleri ve görüşmedikleri olarak listesini nasıl ikiye ayırmış olduğu kimseyi ilgilendirmez. Tabi başkalarının da kendi listelerinde Memet Tez’e hangi bölümde yar vereceğini, hatta kimilerinin daha duygusal davranıp, geçmişte yaptıklarını da unutabileceğini düşünmek gerek.

  Ben bu yazıda bir eksik görmüyorum… Bu yazıda Rolling Stone var. Mehmet Tez’in Roll konusuyla ilgili yazısında Yüxexes’in olduğu gibi de olsa var.

  • Mehmet Tez 30 August 2009 - 13:32 Reply

   İlginç bir bakış açısı. Benim Roll haberini yazarken Yüxexes’ten ve bu konuyla ilgisinden haberim yoktu. Kastettiğim başka bir şeydi. Yanlış anlaşılmış.

 • Güven Erkin Erkal 30 August 2009 - 13:55 Reply

  Pardon. kast edilen şey neyse, ben onu anlamamış olayım o zaman

  • Mehmet Tez 30 August 2009 - 13:58 Reply

   Seninle ilgisi yok burada yazılan ya da kastedilen hiçbir şeyin. Durduk yere teoriler geliştirmişsin. Kusura bakma. Yine de ilginç buldum.

 • TOLGA AKYILDIZ 30 August 2009 - 22:53 Reply

  Mehmet’cim ve yorum yapan diger degerli dostlar…
  Rolling Stone gibi bir dergiyi unuttugumu dusunmuyorsunuz herhalde 🙂 Zannediyorum, sayfada ufak tefek kisaltmalar yaparken kim vurduya gitti. Ben de sonradan fark ettim. Ve üzüldüm…
  Yazinin kim vurduya gitmemis hali blogumda var. Zaten öyle bir yazida benim gibi birinin herhangi bir sebeple Rolling Stone’u gormezden gelmesi mumkun olamaz bunu da en iyi sen bilirsin Mehmet’cim…
  Güven biraz bozulmus hakli olarak. Ben Roll’un kapanma haberi gelince büyük bir üzüntüyle facebook statüme yazdim. Saniyorum Guven de benzer bir duyguyla ve haber vermek icin yazdi o notu. Kendisi de bağımsız dergi çıkartmanın zorluklarını gayet iyi bilir. Hem Roll’u hem Rolling Stone’u ne kadar sevdiğini de biliyorum :))
  Bu vesileyle bu durumu düzelttiğim için de memnunum
  herkese selam…
  tolga a.

  • Mehmet Tez 30 August 2009 - 22:59 Reply

   Sayın Tolga Akyıldız’a açıklamasından dolayı teşekkür ediyoruz. Ha ha ha… Tartışma programına telefonla bağlanan adam gibi oldu… 🙂

 • Mehmet Tez 30 August 2009 - 23:07 Reply

  Arkadaşlar teşekkürler ilgilenip yorum yazdığınız için…

 • eceMen 03 September 2009 - 19:04 Reply

  burada neler olmuş yahuu.. enteresan :))

 • Leave a reply