Bu yılın en iyi rock konseri Rihanna olabilir

0 Posted by - 18 May 2010 - O OLDU BU OLDU

16mlpaz-rihanna5

3 Haziran’da Türkiye’ye gelecek Rihanna’yla ilgili incelemeler yapmak ve temaslarda bulunmak için Londra’daydım. Rihanna’nın “sahnesi” iyi, şovu mükemmel. Son yıllarda izlediğim en etkileyici rock konseriydi

Rihanna resmen köküne kadar rock çalıyor. Bazen acaba şu anda Whitesnake konserinde miyim diye düşünmedim değil. Gitaristin Extreme’dan tanıyıp sevdiğimiz Nuno Bettencourt olduğunu anlayınca bende jeton düştü. Rihanna’ya albümde de “Rockstar 101” isimli şarkıda Slash eşlik etmişti. Anlamam lazımdı aslında.

Konseri 23.000 kişi izledi. O2 Arena ağzına kadar doluydu. Her rock grubu, her rockçı, her rock müzik dinleyicisi Rihanna gibi bir solist ile çalacak bir rock grubunu hayal etmiştir. Bunun ne kadar müthiş bir şey olabildiğine ben geçen hafta Londra O2 Arena’da tanık oldum. Sonuç: Rihanna gibi solistim olsun, 100 milyar borcum olsun.

Rihanna benim tahmin ettiğimden çok daha karizmatik biri. Seyirciyi nasıl etkileyeceğini biliyor. Çok güzel bir ladın olmamasına rağmen seksi görünüyor. Açılışta “Russian Roulette” ile yüksek bir platformun üzerinde sahneye girişi yeter. Şarkı da mükemmel şov da.

Rihanna’nın sesini etkileyici, küstah ve agresif buluyorum. Gerçekten boşuna Rihanna olmamış. Bir ara Nuno akustik gitarla sahnenin kenarına oturdu. Rihanna’da yanına. Ve Oasis’in “Wonderwall”unu çaldılar. Çok güzeldi çok.

Rihanna’nın baba gibi rock yapmasına rağmen rockçı ayaklarına yatmaması çok takdirimi kazandı. Zaten güzel olan yanı da oydu. Sahnede bir tarzın icrasından öte iyi müzik vardı.

O2 Arena’nın imkanları da müsait, Rihanna’nın sahnede durduğu neredeyse her nokta alçalıp yükselebiliyor. Bulunduğu neredeyse her noktaya vinçle enteresan bir kafes, bir davul seti, bir araba ya da bir yatak inip çıkabiliyor. Davul dersleri almış. Sahnede bir ara bir davul setiyle müziğe eşlik ediyor. Fena değildi.

Rihanna’ya Nuno dışında bir gitarist ve bir basçı, iki vokalist, iki klavyeci bir davulcu ve 10 kadar dansçı eşlik etti. Şovun her saniyesi mükemmel tasarlanmıştı.

Kostüm değişimlerinde dev bir ekran sahneye iniyor ve burada mesajlar beliriyor. Şovun temel fikri Rihanna’nın rüyaya dalması ve rüyada olanlar. Sonunda da “Wake Up” deniyor ve ekrandaki Rihanna’nın uyandığını görüyoruz.

Rihanna’nın pembe bir tankın namlusuna oturup şarkı söylemesi bende değişik hisler yarattı. Şarkının sonunda tankın namlusundan duman halkaları çıktı. Tank bile dayanamadı ısıya dermişim… O tank burada olmayacakmış. Zira nakliyesi pahalıymış. Kuruçeşme Arena’nın imkanları ile bakalım bu şov nasıl olacak?

Jay Z büyük adam. Rihanna beş yıl önce sıradan bir blues ve soul şarkıcısıydı. Yine bir kariyeri olacaktı ama gidebileceği en uzak nokta Mary J. Blige olmaktı. Şimdi Rihanna, Jay Z’nin katkıları ve yönlendirmesiyle bir süperstar.

Hüseyin Çağlayan da konseri izleyenler arasındaydı. Kendisine Rihanna’nın Grace Jones’tan etkilendiğine karar verdik. Kafa adammış Hüseyin Çağlayan.

Rihanna konser boyunca yanılmıyorsam beş kıyafet değiştirdi. Baştan aşağı siyah deri kıyafeti çarpıntı yaratacak şekilde tasarlanmıştı. Sadece popo kısmı ten renginde. Gözünüzü önüne getirin.

Hatta gözünüzün önün getirmekle kalmayın gidip 3 Haziran Kuruçeme Arena konseri için biletinizi alın. Her kuruşuna değecek. Bu muhteşem şov Türkiye’ye BKM organizasyonu ve Garanti Bonus’un katkılatıyla geliyor. Alkollü içecek markalarına getirilmeye çalışılan sponsoruk yasaklarının gündemde olduğu şu günlerde sponsorların önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Onlar olmasa bu tip konserleri bu fiyatlara izlemek mümkün değil artık. Umarım herkes bunun farkındadır.
Temaslar şimdilik bu kadar. Siz bu satırları okurken başka maceralardayım sürprizlerim var, bekleyiniz.

16mlpaz-rihanna3

Rihanna konserinden ne öğrendim?
*Teknik imkanlar, göz boyamak için değil de bir fikri daha iyi anlatmak için kullanıldığında anlamlı oluyor.
*İyi müzisyenlerden oluşan bir orkestra ve dansçılar sizi ille de ihya etmez. O ekibe icra edeceği bir tasarım vermek lazım. Bütün iş orada bitiyor.
*Türkiye’nin O2 Arena gibi çok amaçlı ama mutlaka konser ve gösteri için tasarlanmış bir kapalı etkinlik salonuna ihtiyaç var. İyi bir sahnede konser izlemenin tadı başka oluyor.
*Dünya çapında star olmak çok büyük fedakarlık, emek, yetenek, azim ve şans gerektiriyor. Bu özelliklere sahp olanlardan da çok çok azı bu derece büyük bir şovun merkezinde olmayı kaldıracak derecede iyi. Starlık dünyada Türkiye’ye oranla çok daha zor bir iş.

16mlpaz-rihanna4

16mlpaz-rihanna7

11 Comments

 • g3han 18 May 2010 - 11:54 Reply

  iyide rihanna’nın müzik tarzı rock sayılmaz ki :S

  • Mehmet Tez 18 May 2010 - 16:10 Reply

   Konseri izleyince fikrin degisir.

 • CETIN 18 May 2010 - 12:50 Reply

  London o2 Arena kadar olmasada Aziz Yıldırım atasehire buyuk produksiyonları kaldırabilecek bir tesis yapmaya calısıyor burayıda yapacak firma aynı..AEG..
  Aziz Yıldırım buyuk insan :))

 • banu 20 May 2010 - 11:38 Reply

  bu yılın en iyi rock konseri sonisphere olucak metallica manowar megadeth gelior ardından da eylülde ozzy osbourne geliyor rihana ile roc music ilişkisini cozemedım pek?

 • rakçı 22 May 2010 - 11:52 Reply

  Rihanna rock müzik yapıyorsa o zaman İbrahim Tatlıses de Black Metal yapıyor.

  • Mehmet Tez 22 May 2010 - 13:07 Reply

   Aynen devam. Çok güzel.

 • rakçı 22 May 2010 - 22:44 Reply

  Neden? Yanlış bir tabirde mi bulundum?? Rihanna ile rock müzik arasında nasıl bir bağlantı varsa, İbrahim Tatlıses ve Black Metal arasında da öyle bir bağlantı kurulabilir. Uzun yıllardır rock dinleyen ve de icra etmeye çalışan bir insan olarak “bu yılın en iyi rock konseri” ve “Rihanna” ibarelerini aynı cümlede görmek beni rahatsız etti. Eğer bu sizi rahatsız etmiyorsa aynen devam. Çok güzel.

 • yaprak 23 May 2010 - 12:03 Reply

  Bu kadar önyargı ile yaklaşmamak gerek mesela Fergie solo kariyerinde ve grubunda rock olmayan tarzlarda söylüyor ama Slash yeni albümü için Fergie ile çalışırken Fergie için ”inanılmaz bir Rock sesi var ” demişti. Aynı şey Rihanna için geçerli. Albüm ‘rock’ bağırmayabilir ama konseri kesinlikle öyleymiş. Günümüz starları arasında bu kadar güçlü ve oturmuş ses bulmak o kadar kolay değil.

 • rakçı 23 May 2010 - 13:35 Reply

  Rihanna’nın sesinin kalitesine, gücüne söyleyecek bir şey yok. Sevdiğim bir tarz ve sanatçı değil. Slash ise Guns n’Roses’dan beri sevdiğim bir gitarist fakat onun da miladının dolduğunu düşünüyorum ( özellikle solo albümünü dinledikten sonra bu kanaate vardım). Ve inanıyorum ki bu da rock yapmaya yetmez. Çoğu Türk pop ve arabesk şarkılarında elektro gitar ve beraberinde gitar soloları kullanılıyor. Bu onları rock müzik yapmaz. Yılın en iyi konserine Rihanna demek, Sonishpere festivalinde çalacak olan Iron Maiden’a ( festivalin İngiltere ayağından bahsediyorum), Megadeth, Antrax, Slayer, Manowar hatta Rammstein’a bile saygısılık olur. Ayrıca Nevermore, Grave Digger, Overkill, Ozzy Osbourne gibi grupları unutmamak lazım. En büyük saygısızlık da kime olur biliyor musunuz? Yine hafifmuzik.org’da bulunan “Elveda Ronnie James Dio…” başlığına olur. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır. Önyargıyla ya da bilgi edinmeden konuşan bir insan değilim. Yazdığım yorumların ikinci cümlesinde bu düzeyi anlamış olduğunuzu düşünüyorum 😉

 • hakan 23 May 2010 - 14:54 Reply

  Öncelikle bu yılın en iyi rock konseri Rihanna olamaz, çünkü Rihanna tek başına bir konser değildir.

  Her neyse, başlık oldukça iddialı olmuş böyle bir yazı için. Öyleki, sizin de belirttiğiniz üzere Rihanna isimli şahsın kendisinin bile “rockçı ayaklarına” yatmadığını söylerken, konserinin bu yılın, 2010 yılının en iyi “rock” konseri olduğunu yazınızın başlığına yazmışsınız. Henüz 2010 yılının yarısına bile gelmemişken, Ronnie James Dio’muzu kaybetmişken, daha Rihanna’nın ebeveynleri belki okumayı sökmeye çalışırken kurulmuş olan, Scorpions gibi fenomen olmuş bir grubun dağılmadan önceki son turnesinden bir konser izlememişken, “Big four” denen oluşum festival festival dolaşırken, kısaca önümüzdeki yaz döneminde yani “konser mevsiminde” tüm dünyada gerçekleşecek olan festival ve konserleri izlememişken bu şekilde iddialı bir yazı yazmak cesaret ister açıkçası. Diğer türlü düşünmüyorum, heralde Milliyet gibi bir gazetede oldukça geniş (yaklaşık 1 sayfalık) bir köşede (evet, okuyorum) yazdığınıza göre müzikle, konserlerle ilgili, alakalı bir “müziksever” olmalısınız.
  Rock damgası müzisyenlere, (burada olduğu gibi şarkıcılara da) bu kadar kolay vurulmamalı. Rock kültürüyle ilgilenmeyen bir RnB şarkıcısına konserinden dolayı yada sesinden dolayı “rockçı”, konserine de “rock konseri” demek, başta Dio olmak üzere “gerçekten” rock icra eden amatör yada profesyonel bütün icracılara saygısızlık olur görüşündeyim.

 • Aytuğ 26 May 2010 - 23:41 Reply

  bu yazıyı Yazan kişi için söylenecek Tek söz ” Sen gitte Manowar eşliğinde Classic Pop Rock dinle ” yazıyı yazan şahısa sesleniyorum Rock müzik ne biliomusun acaba ? Dream TV de çarşamba günleri gece 12 den sonra Rock Me var şöyle göz ucuyla bak istersen geçen gün Rihanna ile lady gaga gösterdiler gitar soloları çok müthişti valla en sondada Tivorlu ismail çıkıp \m/ işareti yaptı 😀

 • Leave a reply