Burning Man katılımcıları uyarıyor: Tuvaletinizi çöle yapmayın!

0 Posted by - 19 July 2018 - O OLDU BU OLDU

Dünyanın en sıra dışı festivallerinden biri olarak akıllarda yer eden fakat son yıllarda hippilerden çok üst gelir grubundan insanların uğrak yeri olmaya başlayan Burning Man’in bu yıl ciddi bir “kaka” problemi var.

Nevada’nın Black Rock çölündeki Reno şehrine iki saat mesafede kurulan Black Rock City’de her yıl 80.000 civarında insan ağırlayan etkinlik, alana yerleştirilen 1.700 seyyar tuvalete rağmen ciddi bir çevre kirliliği yaratmaya başladı. Federal hükümete bağlı olarak çalışan ve kamu arazilerini denetleyen Amerikan Arazi Ofisi (Bureau of Land Management – BLM) tarafından ciddi uyarı alan festival yönetimi, özellikle Deep Playa bölgesinde gerçekleşen etkinliklerde katılımcıların tuvaletlerini çöle yapmaması konusunda ihtar edildi. Doğal yaşam alanı olarak kalması gereken çöldeki dışkı kirlenmesinin ciddi boyutlara ulaştığını açıklayan BLM yetkilileri, bu yıl festival yönetimiyle beraber hareket ederek Deep Playa’ya gidecek festivalcilere idrar kavanozu ve kaka torbası kullanmalarını öneriyor.

Burning Man’in genel ilkeleri arasında yer alan, doğal alandaki bütün izleri yok etme politikasına da zarar veren çöle tuvalet yapma meselesinin nasıl çözüleceği ve dışkı torbalarının zorunlu kılınıp kılınmayacağı konusunda son kararı festival yönetimi verecek.

BLM ve Burning Man daha önce de festivalin gerçekleştiği araziyle ilgili olarak anlaşmazlıklar yaşamış ve en son 2015 yılında etkinliğin ruhsatını iptal eden BLM, daha sonra yapılan özel bir anlaşma sayesinde sözleşmeyi uzatmaya razı olmuştu.

İlk defa 1986 yılında San Francisco’daki Baker Beach’te gerçekleşen ve 1990 yılından itibaren Nevada’daki Black Rock çölünde hayat bulan sıra dışı festival Burning Man, 26 Ağustos ve 3 Eylül tarihleri arasında yaklaşık 80.000 insanı ağırlamaya hazırlanıyor.

No comments

Leave a reply