Çatal sorunsalı!

0 Posted by - 10 November 2013 - O OLDU BU OLDU

Böyle bir sorunsal olmadığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Başbakan’ın durup durup ortaya attığı sonra da yurt dışına gidip uzaktan keyifle izlediği mevzulardan daha önemli şeyler var hayatta

Kimileri ona tatlı çatalı diyor. Kimi pasta çatalı. Kimi kahvaltı çatalı. Üstelik yalnız değil. Yanında bıçağı, kaşığı da var. Hepsinin ortak özelliği küçük ve kısa olmaları. Onlar küçük çatal bıçak takımları. Onlar kahvaltıdaki yoldaşlarımız. Üç uçlu, dört uçlu minik dostlarımız.

Misafir geldiğinde çayın yanında ikram ettiğimiz börek, kek ve pastaları, zeytinli
ve zeytinsiz açmaları, elmalı ya da vişneli turtaları kesip küçük parçalara ayırarak ağzımıza atmada en büyük yardımcılarımız.

Onlar olmazsa perişan oluruz. Onlarsız küresel ısınma yüzünden buzlarını kaybeden kutup ayısı gibi çaresizce sağa sola koşturur, tabaklarımızdaki börekleri, poğaçaları, zeytinli açmaları ellerimizle, başka çubuk ya da sopalarla sarsakça ittirmeye çalışıp yerlere düşürür, ortalığı berbat eder, üstelik aç kalırız.

Daha da tehlikelisi, ehil olmayan kişiler bu tatlı ve tuzlu ikramlarımızı (söylemeye bile çekiniyorum) normal çatal bıçaklarla yemeye kalkabilir. Bunun ciddi sonuçları olur dostlar. Çok ciddi…

Eğer evinizde sadece normal çatal-bıçak takımı varsa bir daha düşünün. Çünkü bu küçük çatallar, bıçaklar, kaşıklar olmazsa hayatınız cehenneme dönebilir.

Normal boyuttaki çatal bıçak takımları sıradan şeyler. Onlarla sadece normal yemek yenebiliyor. Et, sebze, balık, çorba, salatalar, ara sıcaklar, ara soğuklar, kızartmalar bunlar hep büyük çatallık, bıçaklık, kaşıklık. Çok sıradanlar.

Ama küçük çatallar öyle mi? Büyük çatal kazmaysa, küçük çatal ressamın fırçası. Böyle bir sıklet ve işlev farkından söz ediyorum.

***

Gerçekten… Garip mi geldi? Herkesin bildiği ama dillendirmediği bu tür bir gerçek olmalı herhalde ki bir sürü küçük çatal bıçak takımı ortalıkta dolanıyor.

Bir sürü firma ve dükkan bunları satıyor. Böyle bir ihtiyaç olmasa neden satılsınlar?
Herhalde gerçekten tablo yukarıdaki gibi olmalı ki insanlar normal yemekleri normal çatalla bıçakla yiyip kahvaltıda zeytine sadece ve sadece küçük çatalı batırması gerektiğine inanıyor.

Eti normal bıçakla kesip hazırladığı parçayı normal çatalla alıp ağzına atarken, yanlışlıkla yanağını deleceğini düşünmüyor ama aynı işlemi suböreğinde yaparken bundan fena halde korkuyor.

Ya da ne bileyim insanlar büyük çatalla kek yediklerinde kocaman çatalı yanlışlıkla boğazlarına saplamaktan ve misafirlikte kan kaybından kıvrana kıvrana ölmekten korktukları için insan elinin yarısı boyutundaki minyatür çatalları devreye sokuyorlar.

Söyleyin ey dostlar, bu harika pazar gününde lütfen söyleyin, öyle olmasa şu anda evlerinize gelen misafirler neden bir parça pastırmalı kaşarlı börek yemek için ellerinin içinde kaybolup giden bu minicik aletlerle boğuşmak zorunda?

Merak ediyorum, ilk küçük çatalı kim nerede, ne yemek için kullandı? Küçük çatal bıçak takımının patenti kimde? Bu dünyanın en büyük pazarlama buluşunun sahibi kim?

Ve uyarıyorum. Türkiye’de bugün pek çok evde hâlâ büyük çatal bıçak takımlarıyla kek, börek, peynirli poğaça ya da zeytinli açma yeniyor. Buna daha ne kadar göz yumulacak? Vatandaşın güvenliğini sağlamak için hükümet bir yasa çıkarmayı düşünüyor mu? Diyanet İşleri bu konuda ne diyor?

Delirmek üzereyiz meraktan.

Resim: Neden?

Yazının devamı için tıktık

No comments

Leave a reply