Caz sevenlere güzel haberler

0 Posted by - 12 September 2018 - O OLDU BU OLDU, ÖNERİ

Caz müziğin büyük isimlerinin eserlerini ve plaklarını artık ezberlediğinizi, efsanelerin bütün külliyatına hakim olduğunuzu sanıyorsanız şaşırmaya hazır olun. Bir dizi yayınlanmamış, kıyıda köşede kalmış kayıt, albüm olarak derlenip basıldı.

Kısa süre önce John Coltrane’in hiç bilinmeyen kayıtları “Both Directions: The Lost Album” adıyla yayınlanmıştı. Ben de bu albümden bahsetmiştim. Bir diğer kayıp albüm Thelonious Monk’tan geldi. “Monk” adını taşıyan albümü “sonik arkeolojik inceleme” şeklinde tanımlayanlar var. Monk’un 1963’te Kopenhag’da yaptığı sahne kayıtlarından söz ediliyor.

Swing seviyorsanız, dönemin yani 30’ların hiç bilinmeyen swing kayıtlarının derlendiğini ve 6 CD’lik bir paket halinde yayınlanacağını haber vereyim. “The Savory Collection 1935-1940” swing ve müzik tarihine meraklı olanlar için hayli hazine barındırıyor.

Miles Davis ve John Coltrane’in son turnesine ait bootleg kayıtlar albüm olarak yayınlanmaya devam ediyor. “The Final Tour: Bootleg Series, Vol. 6” Davis’in ‘60’lardaki Avrupa turnesinden kayıtlar içeriyor.

Dexter Gordon’ın “Tokyo 1975” adlı albümünde yer alan müzikler Kopenhag’ın meşhur caz kulübü Jazzhus Montmartre’da kaydedilmiş.

Piyanoda Kenny Drew, basta Niels-Henning Orsted Petersen, davulda Espen Rud var. Gordon’ın Paris kayıtlarını biliyorsanız ve bu seriden hoşlandıysanız tam size göre. Nefis kulüp ortamında şahane müzik.

Mehmet Tez

*Kapak görseli: Dexter Gordon

No comments

Leave a reply