CAZIN YENİ BAŞKENTİ

0 Posted by - 29 April 2013 - O OLDU BU OLDU

30 Nisan’daki Uluslararası Caz Günü geçen yıl cazın doğduğu yer New Orleans, geliştiği yer Paris ve New York’ta kutlandı. Bu yıl ise ev sahibi İstanbul

İstanbul dünyanın önemli caz merkezlerinden biri olma yolunda. En baba cazcıların turne rotasında yer alıyorsa, ki alıyor, bu önemli bir göstergedir.” Böyle söylemişim 4 Aralık 2010’da Milliyet Cumartesi’de yaptığımız “İstanbul bir caz kenti mi?” başlıklı haberde. İşin ilginci habere görüş veren kimi cazcılar karamsar konuşup neredeyse “Olacak iş değil” demişler. Oldu mu, olmadı mı ayrı tartışma ama önemli bir adım atıldı galiba. 30 Nisan’da yani bu hafta salı günü dünyanın hali hazırdaki en önemli cazcıları İstanbul’a geliyor. Aya İrini’den bütün dünyaya canlı yayınlanacak bir konser vermekle kalmayacaklar aynı zamanda onlarla tanışıp sohbet etmek isteyen cazseverlerle bir araya gelecek, paneller düzenleyecek ve konuşmalar yapacaklar.
Çünkü Uluslararası Caz Günü’nün küresel ev sahibi olarak bu yıl İstanbul seçildi.
Nasıl seçiliyor, nedir merak ederseniz bakın şöyle…
Thelonious Monk Caz Enstitüsü önayak oluyor. UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock devreye giriyor ve cazın kültürlerarası diyalog gücünün altını çizecek dünya çapında bir etkinlik tapılması fikri ortaya çıkıyor.
Geçen yıl cazın doğum yeri New Orleans, geliştiği yer Paris ve New York’ta dev konserler düzenlendi.
30 Nisan’da İstanbul’a gelecek isimleri dinleyin bir de… Esperanza Spalding, Ramsey Lewis, Ruben Blades, Joss Stone, Terence Blanchard, Branford Marsalis, Zakir Hussain, Alevtina Polyakova, Herbie Hancock, John Beasley, George Duke, Robert Glasper, Keiko Matsui, Eddie Palmieri , Al Jarreau, Milton Nascimento , Dianne Reeves, Hugh Masekela, İmer Demirer, James Genus, Marcus Miller, Ben Williams, Terri Lyne Carrington, Vinnie Colaiuta, Bilal Karaman, John McLaughlin, Lee Ritenour, Joe Louis Walker, Dale Barlow, Igor Butman, Jimmy Heath, Wayne Shorter, Liu Yuan, Anat Cohen, Hüsnü Şenlendirici, Jean-Luc Ponty, Pedro Martinez.
30 Nisan’daki bilet satışı olmayan bu konser Aya İrini’de gerçekleşecek ve jazzday.com adresinden bütün dünyaya canlı yayınlanacak. Akbank, Garanti Bankası, Vodafone ve Arçelik bu günü, konseri ve tüm etkinlikleri, panelleri ve konuşmaları destekliyor. Bütün detayları jazzday.com adresinden takip edebilirsiniz.
Yani işin özeti, dünyada cazın gözü salı günü İstanbul’da. Caz şehri oldu mu olmadı mı karar sizin. Ama aslında bu çok da önemli değil. Benim bu güzel güne İstanbul’un ev sahibi olmasından çıkardığım ders şu:
Müzik birleşme, kaynaşma, diyalog demektir ve din, dil, ırk, para, pul, siyaset tanımaz. İstanbul’un sembolik anlamı, caz gününe ev sahibi seçilmesinde önemli bir etken. Ve biz milletçe kendi geleceğimiz için çok kültürlü halimizi korumalıyız. Caz gününün amacı da kültürel farklılıkları cazda buluşturmak. Herkesin tektipleştiği, aynı tip evlerde oturup, aynı tip giyinip, aynı şeyleri yeyip içtiği, aynı müziği dinlediği, aynı kanalı seyrettiği, buna teşvik edildiği, itildiği bir yer olmaktansa çeşit, farklı sesler ve fikirler iyidir, berekettir.

No comments

Leave a reply