Cevapsız sorular…

0 Posted by - 18 January 2011 - O OLDU BU OLDU

System of a Down yıllar önce korsan ve telif hakları konusundaki tepkisini "Steal This Album" isimli bir albüm yayımlayarak dile getirmişti. Tamam haklar korunsun ama bu soruları da sormak lazım...

Yok canım, Manga değil. Okuyucu soruyor. Mesajlar, yorumlar çok. Telif kuruluşundan değil, hakkı temsil edilemeyen sanatçılardan ve küçük firmalardan…

Sorular geliyor. Tepkiler geliyor. Yorumlar geliyor. Asıl ses vermesi gerekenler ise “Milliyet’te Mehmet Tez diye biri varmış, kim bu?” düzeyindeler.
Hâlâ soruyla değil soranla uğraşıyorlar: “Kim ki bu?”
Haydi haydi neyse size iyi site kapamalar, hayırlı işler…
Bana “Ne olur bunları da sor” diye dert yanan mesajlardan bir-iki tane ayıkladım. Yanıtlanmayacağını bile bile sorayım.

* Neden bu telif kuruluşunda asil üyeler asil olmayan üyelerin de eserlerinin bulunduğu havuzun pazarlanmasından gelen geliri sadece kendi aralarında bölüşüyor? Asil üyenin sanatçısı sanatçı da yedek üyenin ki değil mi?
* Neden asil üye olmak için gerekli olan yılda 300 bin albüm satma barajı aşağı çekilmiyor? Neden 290 bin bile satsa bir üye asil olamıyor? Küçük şirketler ve sanatçıları pay almasın diye mi?
* “Artık CD satılmıyor” diye sızlanan asil üyeler acaba artık pek çok firma ve sanatçı için bu rakamların hayal olduğunu bilmiyor mu? Ya da bal gibi biliyorlar mı?
* Neden müzik eserleri alanında telif tekeli olan bir kurum, minicik de olsa bir kültürel eğitim faaliyetine, sosyal projeye el vermiyor? Gelirinin bir bölümünü neden sektör içi dahi olsa eğitime, gelişime harcamıyor?
* Bir tane de benden: Neden bazı üyelerin doğru dürüst web sitesi bile yok? Neden bu üyelerin yayımladığı albümlerde şarkıların dijital bilgileri yer almıyor da hâlâ “Track01”, “Track02” olarak görünüyor? Dijital müziğin sadece telif kısmıyla mı ilgileniyoruz? Gerisi umrumuzda değil mi?
Sorular, sorular, sorular…Durun sizin yerinize de ben sorayım. “Kim bu Mehmet Tez yahu? Tanıyan var mı?”

No comments

Leave a reply