Charles Aznavour 94 yaşında hayata veda etti

1 Posted by - 01 October 2018 - O OLDU BU OLDU

80 yılı aşan kariyerinde müziğin yanı sıra sinema, edebiyat ve politikada da iz bırakan bir isim olan Ermeni asıllı Fransız sanatçı bu sabah Mouriès kasabasındaki evinde hayata gözlerini yumdu.

1915 tehcirinden sonra İzmir’den Fransa’ya göçen bir ailenin çocuğu olarak 1924 yılında Paris’te doğan Charles Aznavour (Shahnour Vaghinag Aznavourian) küçük yaşta girdiği müzik dünyasında özellikle söylediği şansonlarla ün yaptı. 1946’ta tanıştığı Édith Piaf sayesinde besteleri tüm dünya tarafından dinlenir hale geldi ve müzikteki yeteneğini dans ve oyunculukla da birleştirerek kısa sürede “Fransa’nın Frank Sinatra’sı” olarak adlandırılan bir konuma geldi.

Gerçek hayatta da Frank Sinatra ile kayıt yapma şansı yakalayan ve bunun yanı sıra Ray Charles, Bob Dylan, Serge Gainsbourg, Bing Crosby, Tom Jones, Shirley Bassey, Andrea Bocelli, José Carreras, Elton John, Dalida, Mireille Mathieu, Luciano Pavarotti ve Liza Minnelli gibi birçok sanatçıyla ortak işlere imza atan Aznavour, özellikle 60’lı ve 70’li yılların Fransız sinemasına iz bırakan onlarca filmde de rol aldı.

Les comédiens, She, Hier encore, Emmenez-moi, La Boheme ve La Mamma gibi sayısız parçaya hayat veren Charles Aznavour’un cenaze töreni ile ilgili programın önümüzdeki günlerde belli olması bekleniyor.

No comments

Leave a reply