Charles Bradley 68 yaşında hayata veda etti

0 Posted by - 24 September 2017 - O OLDU BU OLDU

Eylül başında ikinci defa kanser teşhisi konan Amerikalı funk ve soul sanatçısı girdiği mücadeleyi bu sabaha karşı kaybetti.

Geçen yıl yakalandığı mide kanserini yenmeyi başaran ve geçtiğimiz ilkbaharda yeniden konserlerine başlayan Bradley, üç hafta önce yaptığı açıklamada kanserin karaciğerine sıçradığını ve yeniden savaşarak sahneye geri döneceğini açıklamıştı.

1948 yılında Gainesvillle – Florida’da doğan Charles Edward Bradley büyükannesi tarafından büyütüldü ve 8 yaşında, onu terk eden annesi ile birlikte New York’a taşınmak zorunda kaldı. 14 yaşında Apollo Theater’da ilk defa izlediği James Brown, üzerinde derin izler bıraktı ve aynı dönemde ailesini terk eden Bradley sokaklarda yaşamaya başlayarak zorlu bir döneme de başlamış oldu.

Müzisyenlik dışında neredeyse her işi yapan ve 1977’de California’ya yerleşene kadar otostopla ülkeyi dolaşan Charles Bradley, 1996 yılında New York’a geri dönerek ilk profesyonel sahne gösterilerine başladı ve ilk albümü No Time for Dreaming‘i 2011’de Daptone Records’tan yayımladı.

Çok geç yaşta şöhret olan ve kendisiyle benzer bir kaderi paylaşan Sharon Jones’un kurduğu Daptone Records ile üç albüm yapan Bradley, en son 2016’de Changes‘i piyasaya sürmüş ve hemen ardından da turneye çıkmıştı.

No comments

Leave a reply