Charli XCX dİye bİrİ…

0 Posted by - 25 April 2013 - ALBÜM, HAFİF TV, O OLDU BU OLDU

Bizdeki genç yetenekler, yükselen sanatçılar, yeni yüzler, adını duyuranlar genellikle 30-40 yaşlarında. Kiminin çoluğu çocuğu var. Charli XCX dünyada durumun farklı olduğunu gösteriyor

Taze pop yıldızı adayı Charli XCX ile tanışın. Şu aralar müzik basının ilgilendiği en yeni isim oluyor kendileri. Adı Charlotte Aitchison, 20 yaşında. Hani şu beş yaşından itibaren “Bizim kız galiba şarkıcı olacak hanım” şeklinde anlaşılır ya durum, o tiplerden. İlk albümünün adı “14”. Bu bir EP ve yayımlanmamış. Albüm kaydedilirken Charlotte’un yaşı 16. İkinci albümü “True Romance” piyasaya çıktığında (teknik olarak geçen hafta) ve bu albümden çıkan “You (Ha Ha Ha) ” hit olduğunda yani şu anda yaşı 20. Justin Bieber’la aşağı yukarı aynı yaşta ve müziğe onun yaşında başlamış ama geri kalan her şey farklı. Yani karşımızda Justin Bieber kadar genç ama onun antitezi gibi bir genç İngiliz popçu var.
90’larda doğanlar yepyeni bir kuşak olarak hayatımıza girdi; müzikleriyle, kültürleriyle ağırlıklarını koyuyorlar. Her ne kadar albümün ismi aynı adlı 1993 yapımı filmden geliyorsa da gördüğüm kadarıyla en azından İngiltere’de 90’lılar 80’lerin etkisinde (“True Romance” aslında 1993’te çekilen bir “80’ler filmi” değil mi zaten?).
Analoji en sevdiğim şey. O halde şunu söylememe izin verin; Charli XCX’in giyim kuşamına ve kliplerine baktığımda gördüğüm şey bir adet 2013 model Cyndi Lauper.
“True Romance”ın synth pop efektleri, vokal sample’ları, ritim anlayışı (dubstep, hip hop, dans çeşitlemeleri özellikle) aklıma M.I.A., Grimes gibi yeni nesil indie popçuları getirdi.
Kesinlikle kötü değil, kesinlikle sıradan değil. Pop dinleyen bir genç dimağ olsam standart Amerikan popçularıyla değil Charli XCX’le ilgilenirdim ve ufaktan âşık olur, posterlerine yanık yanık bakardım muhtemelen.
Charli XCX bir gerçeğin bir kez daha altını çiziyor: Popçu genç olur. İngiliz ve Amerikan pop müziğinin en önemli özelliği, nasıl desem, popçuların genç olması. Her dönem yeni bir genç pop sanatçısı kendi gençlik kültürü ve müziğiyle çıkabiliyor. Bizde en son “yeni sanatçı” kaç yaşında bir araştırın, durumu kendiniz görün. En son yükselen genç popçu popüler kültüre ne gibi yenilikler getirdi, onu da ayrıca analiz edersiniz.
Bizim pop âlemine, prodüktöründen firma sahibine önerim; oturun bu albümü dinleyin, biz yıllardır nerede yanlış yapıyoruz diye düşünün.
“Grinds”, “You (Ha Ha Ha)”, “White I Like”, “Black Roses”, “So Far Away” dikkatimi çeken şarkılar. Albüm sonlara doğru hafif “karanlık” oluyor. Rolling Stone’un kendisine “goth popçu” demesi belki bundandır. 80’ler etkisinde “Lock You Up” finalde yerli yerinde olmuş. Şu ara dinlediğin
en iyi pop albümü.

No comments

Leave a reply