Chelsea Otelin tarihi kapıları satışta

1 Posted by - 30 March 2018 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Eski bir otel kapısına 5 bin dolar öder misiniz? O kapının tokmağına sizden önce Jim Morrison, Leonard Cohen, Bob Marley veya Jimi Hendrix dokunmuşsa belki mümkün olabilir.

New York’un simge yapılarından biri olan Hotel Chelsea, yüz yılı aşan yolculuğunun ardından 2011’de kapsamlı bir tadilata girdi ve otelin yıllar içerisinde hizmet verdiği onlarca ünlü insanın anısını barındıran oda kapıları bugün bir servet değerinde.

Birkaç yıl önce tesadüfen bulunan eski oda kapılarını bir hayır işi için açık arttırmaya çıkartan Guernsey’s müzayede salonu, çoğu ünlü isimlerin konaklarken kullandığı toplam 52 kapıyı 5.000’er dolar açılış fiyatıyla satacak. 12 Nisan’da gerçekleşecek açık arttırmadan önce New York’ta gösterime sunulacak olan kapılar kullananlar arasında Bob Dylan, Jimi Hendrix, Andy Warhol, Humphrey Bogart, Jack Kerouac, Tennessee Williams, Leonard Cohen, Janis Joplin, Bob Marley, Madonna, Bette Davis, Mark Twain ve Jim Morrison gibi isimler de bulunuyor. Merak edenler için ayrıntılı bilgi ve açık arttırma linklerini içeren adres burada.

Manhattan adasının Chelsea bölgesinde 1884 yılında faaliyete geçen Hotel Chelsea, özgün mimarisi nedeniyle 1966 yılında New York şehrinin anıt binalarından biri olarak tescil edilmiş, 1977’de ise resmi olarak -Tarihi Yapı- özelliği kazanmıştı. 2011’de tadilata alınan otel 2018 içerisinde yeniden konuk ağırlamaya başlayacak.

Zaman içerisinde birçok sanatçıya ilham kaynağı olan otel, Leonard Cohen’in şarkılarına da konu olmuştu.

No comments

Leave a reply