Chuck Berry 90 yaşında hayata veda etti

0 Posted by - 19 March 2017 - O OLDU BU OLDU

20’inci yüzyıl müziğine önemli izler bırakmış olan Amerikalı besteci, söz yazarı ve gitarist dün gece St. Charles – Missouri’deki evinde baygın olarak bulundu fakat hastanede yapılan müdahalelere rağmen yeniden hayata döndürülemedi.

Chuck Berry Performing

18 Ekim 1926’da Missouri eyaletinin St. Louis kentinde orta sınıf bir Afro-Amerikalı ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Charles Edward Anderson Berry, ilk sahne deneyimini lise yıllarında yaşadı fakat küçük yaşta silahlı soygun suçuyla hüküm giyip 3 yıl hapiste kaldıktan sonra dünyaya bakışı değişmeye başladı. 1947’de hapisten çıktıktan sonra evlenip aile kuran ve bir otomobil fabrikasında çalışmaya başlayan Berry, 50’li yılların başında yeniden müziğe profesyonel anlamda bulaşmaya başladı ve zamanın en ünlü isimlerinden biri olan Louis Jordan’ın yanında ikinci adam olarak bir TV gösterisine çıkmayı başardı.

Chuck Berry 4

Yıldızı yenide parlamaya başlayan Berry, Johnnie Johnson Trio ve daha sonra Muddy Waters ile çalışmaya başlayarak ilk albümü “After School Session”ı 1957 yılında Chess Records’tan piyasaya sürdü. Kariyeri boyunca kanunlarla arası hiç iyi olmayan Berry, St. Louis’de işlettiği gece kulübü nedeniyle 1962’de yeniden hapse girdi ve 20 ay süren cezasının ardından ölene kadar parlak bir müzik kariyerine imza attı.

1986 yılında “Rock and Roll Hall of Fame”e kabul edilen ilk isimler arasında yer alan ve 1984 ile 2000’de Grammy ödülüne de layık görülen Berry, Maybellene, Roll Over Beethoven, Rock And Roll Music, Johnny B. Goode gibi onlarca unutulmaz parçaya imza attı. 38 yıl sonra ilk defa yeni bir albüm için hazırlıklara başlayan Chuck Berry, 91’den gün alacağı 18 Ekim 2017’de yayımlanmak üzere “Chuck” adlı son bir albümün kayıtlarını ölmeden önce tamamlamayı başarmıştı. (Not: Aile vefat haberine rağmen albümün belirtilen zamanda yayımlanacağını duyurdu.)

No comments

Leave a reply