Çin stream müzik devi Tencent Ekim’de halka açılıyor: Açılış değeri $30 milyar

0 Posted by - 30 August 2018 - O OLDU BU OLDU

Üç dört yıl önce birçok insanın ölü yatırım gözüyle baktığı stream müzik platformları artık hisse senedi piyasasının en değerli şirketleri olma yolunda.

Nisan ayında New York borsasında (NYSE) işlem görmeye başlayan Spotify’dan sonra şimdi de Çin piyasasının hakimi Tencent Music Entertainment (TME) hisse senedi arzına hazırlanıyor. Sahibi olduğu QQ Music, Kugou ve Kuwo adlı platformlar sayesinde toplam 700 milyon (120 milyonu ücretli üye) kullanıcıya hizmet veren Tencent’in %9 hissesi, geçen yıl yapılan bir anlaşma sonucu Spotify’a ait bulunuyor.

Aralık ayında $11 milyar fiyat biçilen Çin merkezli şirketin değeri, hisse senedi arzı haberlerinden sonra $30 milyara dayandı. Goldman Sachs ve Morgan Stanley tarafından yürütülen halka arz işlemlerinin sonucuna göre TME’nin NYSE’de mi yoksa NASDAQ’da mı işlem göreceği belli olacak. 7 Eylül’de netleşecek bürokratik işlemlerin sonucuna bağlı olarak, Ekim sonuna doğru Tencent’in tabeladaki yerini alacağı tahmin ediliyor.

Nisan’dan bu yana New York borsasında işlem gören global piyasa lideri Spotify, $23 milyar değerini kısa süre içerisinde $34,5 milyara (hisse başına $192) taşımayı başarmıştı.

No comments

Leave a reply