DAHA ÇEVRECİ FESTİVALLER MÜMKÜN MÜ?

0 Posted by - 02 August 2014 - ÇEVRE, O OLDU BU OLDU

Aylar önceden biletinizi aldınız, festivale gittiniz ve doya doya eğlendiniz. Peki eve dönerken hiç dönüp festival alanına baktınız mı? Merak etmeyin, sizin de rahatsız olduğunuzu biliyoruz ve sosyal duyarlılık falan yaratmaya çalışmıyoruz. Ama bazı festival yönetimleri de bu durumdan artık rahatsız olmuşlar ki, yaratıcı çözümler yaratmaya başlamışlar.

ABD’nin Oregon eyaletinde 16 yıldır düzenlenen Pickathon Bağımsız Müzik Festivali’nde karton veya plastik tüketim ürünü kullanmak yasak. Daha çok yerel talebe karşılık veren küçük bir festival olan Pickathon, ilk yıllarında tek kullanımlık plastik ve karton içecek bardakları kullanmış. Fakat 3 gün sonunda kullanılan yaklaşık 100.000 bardak ve çöp dağlarını gören yetkililer bu işe bir çözüm bulmayı kafalarına koymuşlar.

Festival yöneticisi Zale Schoenborn güzel bir fikir geliştirmiş ve alana gelen her katılımcıya $10 karşılığında paslanmaz çelik bir bardak satmış.Festival boyunca bu bardağı kullanan insanlar, yiyecek koymak için de bambu kaplar kullanıyorlar. Çelik bardakların bir süre sonra, festivalden sonra eve götürülen birer anı malzemesi haline geldiğini de söyleyen Schoenborn’a göre festival alanlarındaki çöpün %75’ini plastik su şişeleri oluşturuyor ve sadece onlardan kurtulmak bile gözle görülür bir temizlik sağlıyor.

1-3 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen Pickathon Festivali 320 dönüm bir arazinin üzerinde düzenleniyor ve katılımcı sayısı yaklaşık 3.500 gibi küçük bir rakam. Glastonbury, Coachella, Bonnaroo gibi dev festivaller için böyle bir uygulama düşünülebilir mi, bu hala tartışma konusu.

Merak edenler için Pickathon Festivali şöyle birşey:

1 Comment

  • ÇEVRECİ FESTİVAL PICKATHON 2014’DEN GERİYE KALANLAR | hafifmuzik 07 August 2014 - 14:00 Reply

    […] ama şirin bir müzik festivali olan Pickathon Müzik Festivali’nden daha önce söz etmiştik. Çevreci festival bu yıl da bitti ve geriye harika fotoğraflar kaldı. İşte onlardan […]

  • Leave a reply