Damon Albarn BBC için şarkı yazdı

0 Posted by - 15 November 2012 - O OLDU BU OLDU

Hafif Müzik Londra muhabiri Tülay Kalyon, olayın merkezinden bildiriyor…

Damon Albarn’ı Blur’la ulaştığı Britpop star mertebesi tatmin etmedi, Gorillaz’la çizgi film karakteri bir Hip-hop stara dönüştü. Geçtiğimiz yaz İngiltere Başbakanı David Cameron’la ev partilerine katılıp, Londra’da sahnelenen Dr Dee adlı operayı yazdı. The Guardian gazetesi Albarn’dan yeni David Bowie diye bahsediyor. Albarn eski uyuşturucu bağımlısı Britpop starından, İngiltere’nin parmakla gösterilen entellektüellerinden biri haline geldi. Tüm bunlar olurken, bir yandan da skandallarla çalkalanan BBC, 90. kuruluş yıl dönümünü kutladı ve 90. yıl dönümü kutlamasını Albarn’a sipariş ettiği bir şarkıyla taçlandırdı. Koca operayı tek başına yazan Albarn, BBC’ye tek bir şarkı mı yazamayacaktı?

Albarn BBC’ye 2.46 saniyelik “2LO Calling” adlı şarkıyı yazdı. Big Ben saat kulesi çan sesleriyle başlıyor, melankolik bir piyanoyla devam edip, mors kodlarıyla sürüyor ve TV’lerde saat başı duyduğumuz ‘haber bültenlerine geri sayım tonu’yla son bulunuyor.

Blur-Pulp ve hatta Damon Alborn-Jarvis Cocker kavgasında Pulp/Cocker taraftarı olan gönlüm, şarkıyı aynı zamanda BBC 6’te program sunan Jarvis Cocker yapsın isterdi, o ayrı. Sonuçta “2LO Calling”, 90 yıl sonrayı unutalım, 9 gün sonra bile dinlenemeyecek bir şarkı ancak Albarn’ın 44’ünde emekli olmayacağının ve İngiltere’deki durdurulamaz yükselişinin müjdecisi.

Damon Albarn sevenleri şarkıyı dinlemek için şöyle buyurabilir.

Tülay Kalyon

No comments

Leave a reply