“DARK SIDE OF THE MOON” 40 YAŞINDA

3 Posted by - 25 March 2013 - O OLDU BU OLDU

Londra temsilcimiz Tülay Kalyon yazdı: Felsefi sözleri, kulağa anlamsız gibi gelen ses dalgaları ve tuhaf ışık oyunlarını psychedelic bir edayla dinleyenlerine sunan Pink Floyd cephesinde bu hafta kutlama var. “Dark Side of the Moon” albümü 40. yılını doldurdu.

Kalp atışıyla başlayıp kalp atışıyla biten albüm, 40 yıl sonra bile kalplerimizi 9/8’lik aksak ritim attırmaya devam ediyor.

Pink Floyd, kutlamalar kapsamında, sevenlerine resmi sitelerinde Dark Side of the Moon albümünün LP kayıtlarını ücretsiz dinleme imkanını sunuyor. Kapak tasarımlarının ve posterlerinin ücretsiz indirilmesine izin veriyor.

Efsanevi grup, kutlamalarda hayranlarına söz hakkı vermeyi de ihmal etmiyor. Sosyal medyada özellikle Twitter da #DarkSide40 hashtagiyle anılarınızı paylaşmanızı rica ediyor. Zaten müziği diğer sanat dallarından üstün kılan en önemli özelliği budur. Resim, heykel, edebiyat hiç bir şekilde yaşamınıza bu kadar müdahale edemezken, müzik çaldığı ana damgasını vurur, anınız olur. Hayatınızın soundtrack’i haline gelir. Bir şarkıyı dinlediğiniz mekana daha sonra downloadtekrar gittiğinizde, gaipten o beste çalar, Müjgan’la biz ağlaşırız. Ancak hayatınız soundtracksiz “asil” bir sanat filmi ise, size tavsiyem kuş, orman, ateşte odun çıtırdaması ve dalga seslerinden oluşan bir ses efekleri albümü olacaktır. Herneyse, bu hashtag’la birlikte bir Pink Floyd resmi paylaşabilir ya da albümü nasıl keşfettiğinizi, neden dinlediğinizi anlatabilirsiniz. 40 yıldır müzik piyasasında bulunan bu albüm, içindeki 10 şarkıyla kim bilir yaşamınızın hangi alanlarına fon müziği olmuştur, nerelerde dinlemişsinizdir, paylaşın görelim. Örneğin çok sevdiğimiz The Simpsons ailesinin pek değerli üyeleri Homer ve Marge Simpson bu albümü evlerine taşınırken dinlemişlerdir. Simpsons malikanesi bugün bile buram buram Pink Floyd – “Dark Side of the Moon” kokar.

Ancak anılar tüneline derin bir yolculuk yapmadan önce Dark Side of the Moon hakkında küçük bir “ilginç gerçekler” listesine göz atmak isterseniz buradan buyurun;

*24 Mart 1973 yılında piyasaya sürülen albüm çıkar çıkmaz liste başı oldu. Hem dinleyenleri hem eleştirmenleri tavladı. Listelerde tam 741 hafta boyunca, 1973 – 1988 arasında, tam 15 yıl kaldı. Dünya çapında ortalama 40 milyon sattı. Hala da dünyanın en çok satan albümleri listesinde yerini koruyor.

*”Dark Side of the Moon”, 1965 yılında kurulan Pink Floyd’un sekizinci stüdyo albümüdür. O zamana dek Pink Floyd “ortalama” bir grupken, bu albümden sonra stadyum rock grubu mertebesine ulaşmıştır.

*”Dark Side of the Moon”, “Wish You Were Here”, “The Wall” ve “Animal” gibi çok başarılı albümlerin teaserıdır.

*Albüm, 70’lerin her efsane albümü gibi Londra’da bulunan Abbey Road stüdyolarında kaydedilmiştir.

*Sunulan tasarımlar arasından bildiğimiz kapağı seçmeleri grup üyelerinin üç dakikasını almıştır. Erkeklerden kurulu rock grubu fotoğraflarında saygıdeğer üyeler uzak ufuklara baksalar uncool, lense baksalar uncool. Resmen iki ucu uncool değnek. O zamanlar hipster felsefesi , ‘uncool’luğun cool’luğu’ konsepti zavallı fanilere açıklanmamış. Fotoğrafçısını ve dördüncü üyesini bulan her grup tuhaf tuhaf pozlar veriyor. Ancak Pink Floyd’un klavyecisi Rick Wright ileri görüşlü bir müzisyen olarak albüm kapağında kendi resimlerinin olmaması ve farklı bir tasarım yapılması için ısrar etmiş. Böylelikle ortaya geometri kitabı kapağını andıran prizma tasarımlı, sade ama vurucu albüm kapağı çıkmış.

*Prizma dizaynı Pink Floyd’un sahnedeki ışık şovlarına bir tribute olarak tasarlanmış.

*Albümün adının ilk başta Eclipse olması planlanıyormuş. Çünkü 1972 yılında Medicine Head adlı bir grup Pink Floyd’dan önce davranarak “Dark Side of the Moon” adlı bir albüm çıkarmış. Ancak Medicine Head’in albümü tutmayınca bizimkiler yaradana sığınıp yine de albümün adını “Dark Side of the Moon” koymuşlar. Hali hazırda müzik dünyasında iki farklı gruptan, iki farklı “Dark Side of the Moon” albümü bulunuyor.

*Albümde iki şarkı arasında kahkaha atan Naomi Watts’ın babası ve Pink Floyd’un menajeri Peter Watts. Kendisinin fotoğrafını Ummagumma’nın arka kapağında da görmek mümkün. (Peter 1976 yılında, Naomi henüz sekiz yaşındayken overdosedan öldü.)

*Efsananevi albüm “Dark Side of the Moon” sadece 1 (yazıyla ‘bir’) adet Grammy ödülü kazandı. O da ses mühendisliği dalında Alan Parsons’ın aldığı ödüldür.

*Eclipse şarkısının sonunda, sağ kanalda the Beatles’ın ‘Ticket to Ride’ şarkısı duyulmaktadır. Rivayete göre diyaloglar kaydedilirken stüdyoda bu şarkı dinlenmektedir ve yanlışlıkla kayda girmiştir. The Beatles’ın bu çok satan ve dinlenen albümden sırf bu yüzden telif alma hakkı varken, Liverpool’lu grup hiç bu işlere girmemiştir.

*Albümün sonlarına doğru “Ne? Ayın karanlık tarafı mı? Ayın her tarafı karanlık değil mi?” gibi manidar soruları yönelten, grubun albüm kayıtlarını yaptığı stüdyonun güvenlik görevlisidir.

Ay isterse komple, isterse kısmen karanlık olsun. İster dünyadan aldığı ışığı yansıtsın, ister nükleer santralle kendi enerjisini üretip kendi ışığını saçsın. Bunlarını sorgulamıyorum. Tek bildiğim; Dark Side of the Moon 40 yıldır milyonlarca insanın hayatını aydınlatmaya devam ediyor.

Tülay Kalyon

No comments

Leave a reply