DAVID BOWİE: 1 MODERN DÜNYA: 0

1 Posted by - 17 September 2014 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

İletişimin byte’larla ölçüldüğü, bir tıkla (hatta artık tıklamadan) dilediğin ne varsa ulaşabildiğin, cebindeki telefonla kendi filmini, şarkını, resmini yapabileceğin günlerden geçiyoruz. Peki bu kadar olanağın karşılığını verebiliyor muyuz? Bunca imkan eldeyken dişe dokunur bir üretim görebiliyor musunuz ortada?

Muhtemelen sizin de cevabınız olumsuz. Zaten mesele teknoloji değil, ruh. 15 dakikada macbook’larda hazırlanan prodüksüyonlardan ne bekliyoruz ki? Hepsi birbirinin taklidi popçular, tekerlemeden beter iki dizelik şarkılarsa aradığınız sorun yok. Umarız yıllarca eskimeyen hitler, misyonunun hakkını veren yıldızlar değildir aradığınız.

Böylesi kötücül bir girizgah yapmamızın bir sebebi var. David Bowie’ye ait bir demo kaydı, beste yapmanın, şarkı söylemenin ve yenilikçi olmanın ne demek olduğunu en naif haliyle yüzümüze vurdu. Yenilikçi olmak bi sabah ansızın cep telefonumuza ilişen albümler olmadığı gibi, istediğini öde kahrolsun plak şirketleri demek de değil. Hele hele 120 bpm’lik ‘kafa’ şarkıları hiç değil.

Bahsini geçirdiğimiz kayıt, Bowie hitlerinden “Changes”e ait olan bir demo. Aslında orjinalinden çok farklı değil. Piyano partisi üzerine David Bowie’nin muazzam yorumu… Ancak bu kayıtta davullar yok. Yerinde ve kararında kullanılmış alkışlar ve Bowie’nin soluk alış verişleri şarkının ritmini tutuyor. Alkış ve soluk alış verişinin kattığı bir ‘canlılık’ hali var şarkıda. Gerçek, var olan, dokunabileceğinizi sandığınız bir şeyler hissetiriyor insana.

“Yemişim teknolojik inovasyonu, kesin tıraşı arkadaşım” diyesi geliyor insanın, ama oturduğu yerden diyemiyor. Sözü Bowie’ye bırakalım, o daha iyi anlatıyor nasılsa durumu:

No comments

Leave a reply