Deezer mı, Spotify mı?

0 Posted by - 30 September 2013 - O OLDU BU OLDU

Amacım bu sorunun yanıtını bulmaktı. Olmadı. Bir süredir deneme yayınında olan Deezer geçen hafta Türkiye’deki telif anlaşmalarını da sonlandırarak tam teşekküllü hizmete geçti. Bunu gören Spotify ise herhalde rekabette geri kalmamak adına eş zamanlı bir hamleyle apar topar açıldı.
İkisini karşılaştırmak için bilgisayarın başına oturdum ancak Spotify’ın iki şarkıda bir karşınıza çıkan ve nereden susturulacağı belli olmayan tanıtım bantlarından fenalık geldiği için amacıma ulaşamadım.
Bazen başlangıçta insanlara sürekli mesaja boğmak yerine sistemle başbaşa bırakmak daha anlamlı. İlk izlenim: Şu anda Deezer, Spotify’dan önde. En azından Türkçe sanatçı ve albüm isimlerini Türkçe fontlarla yazmayı becermişler. “Askin Izdirabini by Hayko Cepkin” yazmamak da bir iyi bir başlangıçtır. Spotify biraz kendine gelsin, bu kıyaslamayı o zaman yapalım.

6 Comments

 • misafir 30 September 2013 - 15:23 Reply

  Tebrik ederim, çok derinlemesine bir yazı olmuş, gerçekten bizi aydınlattınız.
  Biz de ne yapacağız diyorduk, hangisine para ödeyecektik. İkisini birden kullanınca windows çöküyor mu bir de onu test etseydiniz, ama windows Türkçe’den test edin, benimki zira Türkçe’dir.

  • Mehmet Tez 30 September 2013 - 16:30 Reply

   Sarkazmı anladık mesajı aldık. Ayrıntılı değerlendirme de yapacağız yazının sonunda söylediğimiz gibi.

 • E 01 October 2013 - 00:51 Reply

  Sizi tanımam. Yazınızı da ilk kez okudum. Bu linke Facebook üzerinden ulaştım. İki kuruluşla da alakam yok. Sadece katma değerli servisler üretmiş ve alanında en iyi örnekler çıkarmış, bir servis yaratmanın ya da lokalize etmenin zorluklarını bilen birisi olarak bence çok başarılı bir gelir modeli yaratan Spotify’ı bu denli kolay ve yüzeysel dahi denemeyecek argümanlarla harcamış olmanızı çok tuhaf ve maksatlı buldum. Malum bu ara müzik piyasası bu rekabetle kaynıyor… Hoş olmamış, iyi bir izlenim bırakmıyor sizin adınıza. Muhtemelen cevabınızı hiç göremeyeceğim ama olsun; umarım ivedi şekilde telafi edersiniz. Başarılar.

  • Mehmet Tez 01 October 2013 - 08:58 Reply

   Valla üzüldüm. Yerin dibine sokmak değil bir ön değerlendirme, anın fotoğrafı gibi düşünebilirsiniz. Bu soru bana çok sorulduğundan kayıtsız kalmamak için şu anki durumuyazdım. Yakında Spotify da oturunca yeni bir değerlendirme yapmak lazım deniyor zaten son cümlede..

   • E 01 October 2013 - 13:11 Reply

    Açıklama için teşekkürler, siz de kusura bakmayın, amacım yıpratmak ya da yermek değildi. O halde full değerlendirmenizi bekliyoruz diyelim ve konuyu tatlıya bağlayalım.

 • murat 01 October 2013 - 11:38 Reply

  Spotify karşısında Deezer’ın ömrünü pek fazla bulmuyorum açıkçası. Arayüz, kullanım, katalog genişliği ve ek aplikasyonlarıyla Spotify çok daha önde gözüküyor. Ayrıca Spotify’da müzik kalitesinin stream hızına göre seçilebilir olması, Extreme seçeneğinde iyi bir kulaklı audiophile’leri fazlasıyla doyuracak bir özellik olmuş. Umarım Türk dinleyicisi ayda bir paket sigara parasına bu hizmeti almayı fazla görmez. Sonuçta evde Youtube’dan müzik dinlemeye alışmış bir güruhtan bahsediyoruz. Tabi Serdar Ortaç’ı, Soner Sarıkabadayı’yı Extreme kalitesiyle dinleseler nolcak.

 • Leave a reply