DİN ZORUNLU, ALKOL SEÇMELİ, HACI BABA SWAP SERBEST

0 Posted by - 03 November 2014 - O OLDU BU OLDU

Turizm okullarında zorunlu olan alkollü içki dersini seçmeli, liselerde seçmeli olan din dersini zorunlu yapıyoruz, taviz yok. Ama iş paraya gelince muhafazakarlığı esnetmenin yolu bulunuyor

mtezTurizm meslek liselerinde alkollü içki hazırlanması ve servisine dair bir ders var. Bu derste muhtelif alkollü içeceklerin hazırlanması ve servisi öğretiliyormuş. Kime? Turizm öğrencilerine. Bu öğrenciler kendilerine öğretilen meslekle ileride geçinecekler, ev bakacaklar, çoluk çocuk büyütecekler. Üstelik dünyanın her yerinde geçerli olabilecek bir meslek sahibi olacaklarından gerekirse yurtdışında da hizmet verecekler.
Otellerde, kulüplerde, restoranlarda, kafelerde çalışacaklar. Belki, memlekette kimse aslında düzgününü doğrusunun anlamadığı için en lüks, en gözde mekanda bile sokuşturulan kokteylleri doğru yapmayı öğrenecekler.
Ne güzel. Altın bilezik.
Fakat ne oluyor? Eğitim Bir-Sen isimli sendika bu çocuklara verilen bu gerekli dersi zorunlu müfredattan çıkarttırmaya çalışıyor.
Sebebi ne? Efendim alkollü içki var bu derste. Benim çocuğum dindar, içkili yerde çalışmayacak ne gerek var, alkol seçmeli olsun.
Peki olsun. Hakikaten olsun.
Sendikanın önerisi bu dersin lisede seçmeli, yüksekokul düzeyinde zorunlu olması.
Bu şekilde 18 yaş altı alkolden korunmuş olacakmış. “Çocuklarımız 18 yaşından sonra alkollü içecek dersine girsin girecekse” deniyor.
Tamam. İnsan kendi işine yarayacak bir bilgiyi öğrenmek istemiyorsa bu kendi bileceği iş.
İyi de o zaman konu din dersi olunca çifte standart niye? Ben de bunu istemiyorum. Neden seçme hakkım yok?
Muhafazakarsan çocuğun ders seçebiliyor. Ama değilsen seçemiyor.
Ben çocuğum reşit olunca dindar olup olmayacağına kendi karar versin beynini yıkamayın deme hakkın yok. Mecbur girecek.
Her şey bir yana en çok şuna gülüyorum. Günah diye alkollü içecek dersini kaldırmaya çalışan muhafazakarlar iş paraya pula gelince bir anda liberalleşiyor. Faiz yasaklansın diye ayaklanan, parasını bankadan çeken yok. Onun yerine uygulanan yönteme “hacı baba swap” diyormuş bankacılar. Finans kurumuna, filanca vade sonunda şu kadar artışla geri alma sözüyle paranı yatırıyorsun. 100 lirana mesela üç ay sonra 110 lira veriyorlar, garantili. Bu sistemde birikimlerini değerlendirenler “faiz yok, paramı işlettiler” diye sevine sevine harcıyor.
Hayır kimi kandırıyorsunuz anlamıyorum ki? Bizi mi, kendinizi mi, yoksa yukarıdakini mi?

No comments

Leave a reply