DİNLEDİĞİ ŞARKILARDAN OBAMA ANALİZİ

0 Posted by - 12 February 2012 - LİSTE, O OLDU BU OLDU

Obama’nın Spotify aracılığıyla paylaştığı sevdiği ve dinlediği şarkılar listesi iki yıl öncesine göre zevklerinin değiştiğini gösteriyor, Obama iktidarda “beyazlaşmış” galiba…

29 şarkılık listeye bakınca önce dedim ki kendi kendime, ABD başkanının müzik zevki aslında hiç fena değil. Bir kere Wilco, Arcade Fire, Florence and the Machine ya da Noah and the Whale gibi indie ve alternatif rock gruplarını dinlemesi müziği takip ettiğini gösteriyor. Bildiği ve sevdiği tek şarkı “My Way” değil yani.
Öte yandan belli ki Obama siyah müziğe meraklı. Üstelik eğlenceli ve funky olanlarına. Earth, Wind & Fire, Booker T & The MG’s bunun kanıtı. Ayrıca Motown’a da açık. 60’ların siyah soul gruplarını dinliyor, The Impressions ve Al Green var listede. Yenilerden Raphael Saadiq benim de en sevdiğim Amerikalı soul sanatçılarından biri.
R&B sevdiğini Ledisi dinlemesinden anlıyorum. Hem de 90’lar usulü
R&B bu. Eminim Chaka Khan ve Angie Stone falan da seviyordur, gayet güzel. Ancak kendi adıma evde mesela Afganistan ya da Irak’la ilgili bir karar alırken, ya da şu Türkiye’nin güneydoğusunda neler oluyor bir rapor verin diye danışmanlarına talimat verirken fonda Whitney Houston çalma ihtimalinden korktum.
Listesindeki en beğendiğim şarkı Nicole Willis & The Soul Investigators’ın “Keep Reachin’ Up” ı. Bu soul şarkıcısını duymadıysanız keşfedin, tavsiye ederim.
Ancak bana asıl ilginç gelen şey bu listede her şeyden çok country şarkısı olması. Ray LaMontagne, REO Speedwagon, James Taylor, Montgomery Gentry, Dierks Bentley, hatta siyah country yıldızı Darius Rucker’ı dinliyor Obama.
Valla kendisi acaba kovboy mu oldu, yoksa bu liste ustaca planlanmış bir seçim yatırımı mı bilmiyorum ama Arcade Fire, Noah and The Whale dinleyen biri bu kadar country’ci olsun, şaşırtıcı geldi.
Ve daha da ilginci bu listede hiç rap yok. Oysa çok iyi biliyorum ki 2010’da seçildikten bir yıl sonra Rolling Stone’a verdiği röportajda Obama önce Bob Dylan, Rolling Stones, Stevie Wonder gibi isimleri dinlediğini söylemiş ardından da Nas ve Lil Wayne’in isimlerini vererek rap müziği sevdiğini anlatmıştı. Hatta danışmanı Reggie Love’ın kendisini çok fazla sayıda rap sanatçısının müziğiyle tanıştırdığını ve bundan çok mutlu olduğunu söylemişti.
Bu yeni listeden anladığım, Obama rap’i sevmemiş. Siyah müzik sevgisini 60’ların ve 70’lerin soul repertuarına, biraz da 90’lar usulü R&B’ye indirgemiş ve kendini tamamen country’ye vermiş. Herhalde muhafazakar kesime mesaj vermeye çalışıyor.
2010’da “Kızlarım sayesinde yeni müzikleri takip ediyorum” dediğine göre sanırım artık onların ne dinlediğini de biliyoruz. Florence and the Machine, Arcade Fire, Noah and the Whale ve Wilco yani en yeni ve alternatif olanlar.
Sizin anlayacaınız ABD’nin ilk siyah başkanı iktidarda “beyazlaşmış” galiba, benden söylemesi.
Ricky Martin dinlemesine hiç girmek istemiyorum.
“The Best Thing About Me is You”yu hem de…

1 Comment

  • ouz 15 August 2015 - 10:48 Reply

    nasıl rap yok? mos def, talib kweli?

  • Leave a reply