Donald Trump’tan yeni icraat: “Kültür ve Sanata desteğe son”

0 Posted by - 16 March 2017 - O OLDU BU OLDU

ABD’de iktidara geldiği günden bu yana hem kendi ülkesinde, hem de tüm dünyada tartışmalara yol açacak kararlara imza atan Donald Trump şimdi de hedef tahtasına devletin kültür ve sanata verdiği desteği koydu.

Yeni bütçe için son noktayı koymaya hazırlanan yeni başkan, federal hükümetin yıllık 300 milyon doların üzerinde para aktardığı NEA (National Endowment for the Arts) ve NEH (National Endowment for the Humanities) adlı kurumların musluğunu da kapatmaya hazırlanıyor.

Kültür, sanat ve insani konulardaki toplumsal projelere destek vermek için 1965 yılından bu yana faaliyette olan NEA ve NEH’in yöneticileri, Trump’ın ilgili teklifi hazırladığını haber alır almaz yönetim kurullarını acil toplantıya çağırdılar ve konuyla ilgili bir açıklama yapan NEA Başkanı Jane Chu, Beyaz Saray veya Kongre’de lobi faaliyeti yapmayacaklarını fakat girişim karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti.

- Jane Chu, NEA -

– Jane Chu, NEA –

NEH Başkanı William D. Adams ise konuyla ilgili büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını belirterek, NEA ve NEH tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin, Cumhuriyetçilerin iddia ettiği gibi sadece liberal bir elit tabakaya değil, tüm Amerikalılara hitap ettiğini sözlerine ekledi.

Daha ayrıntılı bilgi için, haberi ilk duyuran The New York Times’ın haber linki burada.

No comments

Leave a reply