DÜNYA CAZ GÜNÜ KUTLU OLSUN // YERLİ CAZ LİSTESİ – 2

0 Posted by - 30 April 2015 - LİSTE, O OLDU BU OLDU

Uluslararası Caz Günü’nü tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi yerli caz müzisyenlerinin eserlerinden derlediğimiz bir listeyle kutlayalım istedik. Liste hemen aşağıda, böyle olmaz canlısını isterim diyene Babylon, Salon, Roxy, Nublu ve Nardis’te bu akşam çeşitli etkinlikler var.

>>> “Yerli Caz Listesi – 1” için tıklayın >>>

Okay Temiz – “Dere Geliyor Dere”
Okay Temiz, Anadolu’nun gördüğü zihni en açık müzisyenlerden biri. Perküsyon ustası, 1977 yılında Fransa’da kaydettiği efsane albüm “Oriental Wind”de Bobo Stenson, Bronislav Suchanek, Janne Schaffer, Bjorn Jason Lindh ve Hacı Tekbilek ile çalıştı. Şarkımız bu albümün B yüzünden. (Güncel ve canlı performansı şurada.)

Özdemir Erdoğan – “Take Five”
Dave Brubeck imzalı caz standardı “Take Five”a getirilen bu uyarlama, Özdemir Erdoğan’ın 1970 ve 1987 yılları arasında gerçekleştirdiği kayıtlardan oluşan “Caz Denemeleri” isimli albümde yer alıyordu. Bu albümde Erkan Oğur’dan, Tuna Ötenel’e birçok ustanın imzası var.

Akın Eldes & Serhat Ersöz – “Dalyan”
Bir uyarlamayla daha devam ediyoruz. Akın Eldes ve Serhat Ersöz’den Bülent Ortaçgil’in “Dalyan Deltası” şarkısına getirilmiş harika bir yorum.

WeeD – “Said So”
Şenol Küçükyıldırım, Murat Çopur ve Şevket Akıncı’dan kurulu olan WeeD, ilk albümü “Ghostwatch”u 2014’te yayınladı. Ekip, yeni caz adına memleketin en iyi söylemlerinden birine sahip.

İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions – “Night Ride”
Saksafon sanatçısı İlhan Erşahin’in İstanbullu müzisyen dostlarıyla takıldığı projesi İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions’ın Eskişehir Peyote’de kaydedilmiş bir performansı.

Maffy Falay & Sevda – “Çifte Telli”
Trompetçi Muvaffak Falay, dünya çapında ünlü bir müzisyen ancak onu kendi adıyla tanıyan pek az. Müzisyen yurt dışında Maffy Falay ismiyle tanıttı kendini. Seçtiğimiz şarkı 1971’de kurduğu orkestra Sevda ile kaydettiği albümden “Çifte Telli” adlı eser. Bu orkestra Bernt Rosengren, Salih Baysal, Gunnar Bergsten, Ove Gustavsson, Okay ve Akay Temiz’den.

konstruKt & Peter Brötzmann – “Dolunay”
konstruKt, İstanbul özgür caz sahnesinin en sıkı ekiplerinden biri. Geniş ve hareketli bir kadroları var, değişkenlik gösterebiliyor. Usta saksafoncu Peter Brötzmann ile kaydettikleri “Dolunay” albümüne adını veren şarkıyı seçtik. Bu albümde saksafonda Korhan Futacı, perküsyonda Özün Usta, davulda Korhan Argüden ile gitar ve synth’te Umut Çağlar var.

Sevinç Tevs – “Ve Ben Yalnız”
Sevinç Tevs ilk kez 5 yaşında sahne tozu yutmuş bir yorumcu. Ülkemizin en güçlü caz vokalistlerinden biri ve ne yazık ki hakkı verilmemiş bir isim. Seçtiğimiz şarkı, 1968 yılında Atina’da düzenlenen 1. Apollania Uluslararası Şarkı Festivali’nde seslendirdiği “Ve Ben Yalnız”.

Soyut Boyut – “XQO72”
Sarp Maden, Engin Recepoğulları ve Ediz Hafızoğlu’ndan kurulu özgür caz topluluğu Soyut Boyut, ilk albümünü Lin Records etiketiyle yayınladı. Videoda Babylon stüdyosunda izliyoruz onları.

Cenk Erdoğan – “Arada Derede”
Cenk Erdoğan, perdesiz gitarıyla caz disiplini ve buralı nağmeleri bir araya getiriyor. Kendisi bu alanda günümüzün en başarılı isimlerinden. Erkan Oğur kavuğunu muhtemelen ona devredecek.

Jülide Özçelik – “Kendinle Kalırsın”
Caz sahnemizde uyarlama denince aklımıza gelen ilk isimlerden biri o. Ancak seçtiğimiz şarkı özgün bir Jülide Özçelik bestesi. Söz ve müziği Özçelik’e ait olan “Kendinle Kalırsın” hemen aşağıda.

No comments

Leave a reply