Dünya müziğine kim hakim? Bağımsızlar mı? Global şirketler mi?

0 Posted by - 05 August 2016 - O OLDU BU OLDU

Dünya üzerinde binlerce plak şirketi ve yüzbinlerce de müzisyen var. Her gün yüzlerce müzik eseri piyasaya çıkıyor, insanlar şarkıları milyarlarca defa dinliyor ve müzik için her gün milyonlarca dolar para el değiştiriyor.

Peki bu işin başında kimler var? Bağımsız plak şirketleri mi yoksa dünyanın her yanına erişebilen dev müzik şirketleri mi?

Bağımsız plak şirketler grubu WIN’in açıkladığı rakamlara göre Dünya müziğinin %62,4’ü üç büyük şirket (Sony, Warner ve Universal) tarafından, geri kalan %37,6’sı ise bağımsız plak şirketleri tarafından yönetiliyor.

twothirds1

Bağımsız şirketlerin geçen yıl 5,6 milyar dolar ciro yaptığı ve bunların içinden sadece 7 tanesinin 100 milyon doların üzerinde bir rakama eriştiği vurgulanan raporda, 2015’in global müzik gelirlerinin 14,9 milyar dolar olduğu ve bunu 9,3 milyar dolarının sadece bahsi geçen üç şirket tarafından elde edildiğinin de altı çizildi.

Ülkelere göre paylaşım oranlarının değiştiği açıklanan raporda, Güney Kore ve Japonya bağımsız plak şirketlerinin hakimiyet kurduğu ülkeler olarak öne çıkarken üç büyük şirketin ezici hakimiyet kurduğu ülkelerde paylaşım oranı %84 ve %64 arasında değişiyor. (Yukarıda)

WIN’in yayınladığı veriye göre dünya üzerindeki bağımsız plak şirketleri gelirlerinin %39,7’si stream müzikten, %36,2’si dijital indirmelerden ve %38,9’u da fiziki satışlardan geliyor.

grafik 3

Stream müzik ve fiziki satışın başa baş gittiği global bilançoda, Britanya’da iki kalem neredeyse aynı paya sahip olurken, sadece Almanya’da fiziki satışlar öne geçmeyi başarmış. (Aşağıda)

grafik 4

No comments

Leave a reply