Dünyanın en hızlı plak basan tesisi Avustralya’da hizmete giriyor

0 Posted by - 24 July 2017 - O OLDU BU OLDU

Piyasadaki artan plak talebi nedeniyle birçok yeni albümün artık plak formatında basılıyor olması yeni tesislerin kapılarını açmasını da kaçınılmaz kılıyor.

7 yıl kadar önce herşey, ölmüş kabul edilen bir formatın eski plak meraklıları sayesinde yeniden canlandırılmasıyla başladı. 80’li yılların sonuna doğru kapılarına kilit vuran bazı tesislerin eski makinalarını çalışır hale getirmesiyle tekrar plak basmaya başlayan plak sektörü artık yeni nesil makinalara ihtiyaç duyacak hale geldi.

Mevcut talebin büyük kısmını eldeki yaşlı tesislerle karşılamaya çalışan eski Doğu Bloku ülkelerinin yanı sıra ABD, Kanada, Almanya, Hollanda ve Britanya yeni nesil plak basım fabrikalarını kullanıma sokmaya başladı bile.

Avustralya’da önümüzdeki yıl hizmete girecek olan ve Kanada merkezli Viryl Technologies tarafından tasarlanan plak basım tesisi (yukarıda), her 30 saniyede bir plak basan dünyanın en hızlı makinelerine sahip olacak.

Daha çok elektronik müzik üzerine çalışmalar yapan Program Records‘un işleteceği Melbourne’deki tesis ilk olarak 12″ 140 ve 180 gr plaklar basmak üzere planlanıyor. Bir sonraki aşama ise 7″ ve 10″ plaklar olacak.

Tesisin 2018’in ilk aylarında kapılarını açması planlanıyor.

No comments

Leave a reply