Dünyayı Van Gogh’un gözünden gören film “Loving Vincent”tan güzel haber

1 Posted by - 19 February 2017 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

2012’de yola çıkan ve bitişi yılan hikayesine dönen animasyon film için artık son düzlüğe girildi.

Polonya ve İngiltere kökenli BreakThru Productions ile Trademark Films tarafından organize edilen “Loving Vincent”, Vincent van Gogh’un gözünden anlatılan ve onun tarzı ile resimlenmiş bir hikayeyi konu alıyor. Avrupa’nın farklı kentlerinden gelerek Atina’daki stüdyoda 65.000 kareyi tek tek elle boyayan 125 ressamın yer aldığı proje’nin artık bittiği ve dağıtıcılara gönderilmeye başladığı resmi web sitesinden duyuruldu. (Not: Listede henüz Türkiye yok.)

Yönetmenliğini Hugh Welchman ve Dorota Kobiela’nın yaptığı filmin müziklerinde ise Pi, Requiem for a Dream, Black Swan ve Black Mirror gibi işlerden tanıdığımız Clint Mansell’ın imzası var.

1853 ve 1890 tarihleri arasında yaşayan Hollandalı ressam Vincent Willem van Gogh, 37 yıllık ömrüne yüzlerce eser sığdırmış fakat Fransa’daki bir çifliğin ahırında resim yaparken intihar ettiği güne kadar beklediği ilgiyi görememişti. Daha sonraki yıllarda, yaşadığı epilepsi krizleriyle hasar gören Temporal lob nedeniyle dünyayı resimlerindeki gibi gördüğü anlaşılmış ve yarattığı tarz sayesinde eserleri en çok aranan ressamlardan biri olmuştu.

*Not: Yazı hazırlanırken openculture.com ‘da yer alan ilgili içerikten yararlanılmıştır.

No comments

Leave a reply