Eagles of Death Metal’e iki Fransız festivalinden veto

2 Posted by - 22 May 2016 - O OLDU BU OLDU

Geçen Kasım ayında Paris’teki Bataclan konser salonunda yaşanan ve 90 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısı ile ilgili verdiği demeçler nedeniyle Fransa’da tepki toplayan grup, festivallerden çıkartılmaya başlandı.

Amerikalı ekibin lider ismi ve solisti Jesse Hughes’un, saldırı sırasında salondaki güvenlik görevlilerinin de teröristlerle işbirliği yaptığını söylemesi ve gelen yoğun tepkilere karşın özür dilemek yerine, farklı röportajlarda bu iddiayı tekrarlaması Fransızları oldukça kızdırdı.

İddiasında uzun süre ısrarcı olan Hughes ise söylediklerinden emin olduğunu tekrar ederek, “saldırı başladığında hemen sahne arkasına koştum ve kapı ardına kadar açıktı. Bu nasıl olabilir?” diye de eklemişti.

Bataclan yönetiminin iddiayı onur kırıcı bulduğunu açıklaması ve kınamasının ardından Eagles of Death Metal’ın daha önce sahne alacağı açıklanan Rock En Seine ve Cabaret Vert festivalleri de grubu sahne listesinden çıkarttıklarını duyurdu.

-Saldırıdan birkaç dakika önce, Bataclan konser salonu-

-Saldırıdan birkaç dakika önce, Bataclan konser salonu-

İptallerin ve tepkilerin büyümesi üzerine son bir açıklama daha yapan Jesse Hughes, bu defa açıkça Fransız halkından özür diledi ve iddialarının temelsiz olduğunu, söyledikleriyle grup üyeleriyle hiçbir ilgisi olmadığını, bu utancın %100 kendisine ait olduğunu açıkladı.

Konu hakkında daha önce de tartışma yaratacak açıklamalarda buluna Hughes, terör saldırılarına karşı alınacak en caydırıcı önlemin silahlanmayı serbest bırakmak olduğunu iddia etmiş ve Fransız iTele kanalına şunları söylemişti:

“Silah kontrolünüz Bataclan’da vurulup ölen tek bir kişiyi bile silahlardan koruyabildi mi? Sadece içeri girip ateş eden cesur görevliler sayesinde onlardan kurtulabildik. Biliyorum insanlar benimle aynı fikirde değiller. Ama herkes silah bırakana kadar herkes silahlanmalı. Benim düşüncem bu. O gece etrafımızda insanlar öldü ama silahlarımız olsa bugün yaşıyor olabilirlerdi.”

No comments

Leave a reply