Eğlencenin kalbi düğün salonu!

0 Posted by - 17 April 2010 - O OLDU BU OLDU
automatik-klip-8

Bedük geçen yaz Automatik'e çektiği kliple düğün olayına gereken önemi vermişti.

Bahar geldi önümüz yaz. Ve yaz gelince Türk insanı evlenir. Düğün sezonu açılmıştır hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonra şu kulüp in bu kulüp trendy hepsi yalan. Memleketin bir numaralı gece kulübü düğün salonu…

Gerçekçi olalım. Zengin-fakir, beyaz Türk-siyah Türk, Kürt Türk-Roman Türk fark etmez, memlekette hele havalar ısınınca cümle alem coşmanın adresi düğün salonu. Hiçbir kulüpte böyle bir rahatlık ve güzellik yok. Bir kere ortada kutlanacak bir olay var. Herkes eğlenmeye hazır. Cool görünmeye çalışan kimse yok. Varsa da hoş karşılanmıyor. Bakın incelemelerim şöyle:
*“Her ölümlü gecenin sonunda kendini göbek atarken pistte bulacağından” kasmaya gerek yok. Kendinizi rahat bırakın.

*Düğünlerde giyim kuşam çok ilginç. Adamlarda takım elbise standart. Kadınlarda çeşit bol. Ama düğünlerin özelliği herkesin bir garip görünmesi. Normal hayattaki insan değilsin yani. Düğün insanısın ona göre davranıyorsun…

*Düğün kesişmesi diye bir şey var. Düğünlerde tanışan ve evlenen o kadar çok insan var ki.
Düğünlerde her şeyin bedava olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Başka hangi kulüpte bu hizmet var?

*Müzikler de çok çeşitli ama vazgeçilmezler var. En popüler şarkıcı her zaman için Serdar Ortaç. Genci yaşlısı, ağır abisi, teyzesi, kokoşu, sosyetesi fark etmiyor. “Dansöz”, “Şeytan”, bunlar çaldı mı herkes pistte. Fatih Ürek de “Hade hade hadeeeee!” şeklindeki şarkısıyla (“Hadi Hadi”) çok popüler. Ajda, Hadise, Demet Akalın, Sezen Aksu ve Goran Bregoviç de seviliyor.

*Düğünde en gaz şarkılar en sona saklanıyor. Öncesinde davetlilerin ve ailelerin meşrebine göre hafif asansör müziği tarzında lounge takılmak moda. Bu takılma sırasında tabii ki bolca içki götürülüyor. Özel bir tercihiniz yoksa bu yazın popüler içkisi rakı ve şarap (E düğün bu başka ne olacağıdı?).

*Yemek yok. Eğer nikah ve düğün aynı yerde olacaksa nikahtan önce yemek vermek çok görülen bir uygulama değil. Yani iyice sarhoş ol, aç karnına iç, erkenden çıldır.
Yemek gelip de yendikten sonra aile büyüklerinin keyfi yerine geliyor. Kafalar güzel, masalar dolaşılmaya başlanıyor. Ve düğünlerde yaş, kültür, sınıf, meşrep farkı falan da hikaye. Herkes herkesle muhabbette. Kulüplerde böyle ortam ara ki bulasın.

*Gelinle damatın salona girdiği an “Star Wars” ile ana haber jeneriği arası bir müzik çalıyor. En acayibi bu. Sonrası kopuş. DJ’ler zaten insan sarrafı olmuş. Kim neye kopacak, biliyorlar.

*Düğünlerin en iyi yanı insanların aslında eğlenmek için cool yerlere falan ihtiyaçları olmadığını kanıtlaması. Eğer düğünde eğlenebiliyorsan her yer cennet. Yazın hepiniz üçer beşer düğüne gideceksiniz, ortamlara hazırlık olsun bari.  Tabii düğün sahibi olmak ayrı bir kafa ona karışmam…


No comments

Leave a reply