Eğlenmek kimseyi rahatsız etmemeli

0 Posted by - 09 October 2009 - O OLDU BU OLDU
38
Bakın bu yazıyı 8 Eylül 2006’da Rock’n Coke’un hemen ardından yazmıştım. Nereden mi aklıma geldi. Yılmaz Özdil ile ilgili habere gelen bir yorum hemen o tarihe ışınlanmama neden oldu.    
Yazı şöyle; okuyun tartışalım…
***
Neden halk önünde hesap vermesi gerekenler, hiçbir zaman yöneticiler değil de sıradan insanlar oluyor? Ne tür bir zihin yapısı, gençlerin sevişmesini suç gibi gösterebilir?

Hafta sonu izlediğim Rock’n Coke ile ilgili gözlemlerimi yazacaktım, ama vazgeçtim. Bazı çevrelerin bu festivale ve temsil ettiklerine ve buraya gelip eğlenen kitleye acayip uyuz olduğunu fark ettim. Biliyordum gerçi, ama olsun yeniden yüzleştim diyelim. Gazetemiz yazarlarından Yılmaz Özdil, onlardan mı bilemiyorum. Ama geçtiğimiz salı günü yazdığı yazıya dair iki çift lafım var. Onları diyeyim ben en iyisi…

***

‘Memleketin fotoğrafı’ başlıklı yazısında üç fotoğrafa yer vermiş Özdil. Biri şehit olan genç Burak Okay’ın askerdeki fotoğrafı. Diğeri Rock’n Coke’ta eğlenenlerin, sonuncusu ise pazar gecesi yayınlanan eğlence programlarının. Resimde Behzat ve Süheyl Uygur vardı. Yazı kısa ve öz. Yazıyı okuyan en moron insanın bile anlayabilmesi için böyle yazılmış. Popülizm zaten en moron olanımıza bile hitap ve onu memnun etme gerekliliği değil mi? Ben öyle yapamıyorum. Biraz uzun olacak o yüzden.

Demek isteniyor ki bu gençlerimiz dağlarda şehit düşüyor (birinci resim). Bu gençlerimiz de aynı gün orada kıçları başları açık eğleniyor (ikinci resim). Sanki şehitlere seviniyorlarmış gibi bir hava var yazıda. Verilen detaylardan biri de Rock’n Coke alanında prezervatif standı kurulduğu ile ilgili. Bu Rock’n Coke’a gelenler üstüne üstlük bir de sevişiyorlar yani. Yoksa bu bilgi neden verilsin? Belki de birilerini hedef göstermek, toplumun teröre olan tepkisinin bir kısmını da bu genç insanlara yönlendirmek için. İşin içine cinsellik de kattık mı muhafazakârlığın yükseldiği bir ortamda tadından yenmez. Linç edilsinler mi isteniyor nedir, ben anlamadım. Belki birkaçı headbang yaparken kafalarını sahnenin önüne vurarak intihar eder. Şu sıra ülkemizdeki en gözde linç biçimi bu. Kendi kendini linç…

Ben bu yazıyı anlamaktan çekindim açıkcası. Aklı başında kimsenin böyle şeyler yazacağına inanmıyorum. Böyle düşünmek istemiyorum, ama bu yazı bana başka şans bırakmıyor. Bir insan bin kere doğru olanı yapsa, bu onun bin birincide yanlış yapmayacağının garantisi midir? Yılmaz Özdil, çok kötü bir şey ima ediyor. Ve çok yanılıyor. Yanlış yapıyor. Şehit olan genç ile Rock’n Coke’ta eğlenenleri farklı sanıyor. Askere giden de onlar, eğlenen de… Bunu anlamıyor. Ayrımcılık yapıyor. Çok fena…

***

Ben de Özdil gibi yazının bu bölümünü iki satır arayla az ve öz yazayım:

Ne biçim bir insan bu ülkeyi, yas ve matem yerine çevirip televizyonları karartıp, eğlenceleri kısıtlayarak kurtaracağını düşünür?

Nasıl popülist bir bilinç, masum ve hoşça vakit geçirmek dışında hiçbir suçu bulunmayan genç insanları hedef gösterebilir?

Ne tür bir zihin yapısı, gençlerin sevişmesini suç gibi gösterebilir? (Prezervatif kullanmak ayıp mıdır? Seks ayıp mıdır?)

Ne biçim bir insan, vatanseverliğin bu olduğunu düşünebilir? Ve herkesi kendi gibi vatansever olmaya zorlar?

Kendi gibi düşünmeyen, kendi gibi yaşamayan insanları zorla hizaya getirmek milli bir alışkanlığımız mıdır? Bu alışkanlığımızdan kaç nesil sonra kurtulabileceğiz?

Ekonomi kötü gidiyorsa, terör başa bela oluyorsa, insanlar birbirinin başını kapamaya ya da açmaya çalışıyorsa bunun sorumlusu kimdir? Rock’n Coke’ta eğlenenler mi? Yoksa Süheyl ve Behzat Uygur mu? Tamam berbat espri yapıyorlar ve yeteneksizlikleri izleyenleri yaralayacak düzeyde, ama bunun için onları linç etmemize gerek yok.

Neden halk önünde hesap vermesi gerekenler, hiçbir zaman seçilen ve atanan yöneticiler değil de sıradan insanlar oluyor?

Bir genç insan, terör örgütüyle savaşırken öldüğünde neden birilerimiz dönüp geri kalan gençlere, “Ne diye eğlenip, sevişiyorsunuz lan?” diye posta koyuyor?

Gene kısa yazmayı beceremedim. Ne yapayım benim haftada bir hakkım var. İdare edin…

***

Birileri eğlenip hoşça vakit geçirebiliyorsa, bu o ülkenin hâlâ yaşanabilir bir yer olduğunu gösterir. Hâlâ umut olduğunu, hâlâ insani şeyler olduğunu… Dünyayı da Türkiye’yi de bu hedef gösterdiğiniz, aşağıladığınız, ayıpladığınız insanlar kurtaracak. Güneydoğu’daki ve Doğu’daki savaşta şehit olan genç insanlar da o insanlar. Birileri güven içinde eğlensin, kız arkadaşlarıyla doyasıya sevişsin diye hayatlarını feda ediyorlar. Siz birilerini hedef gösterin ve bundan bir nefret yazısı çıkarın diye değil.

3 Comments

 • Ceren 09 October 2009 - 16:16 Reply

  Yahu bir de şöyle bir yazısı var Yılmaz Özdil’in http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/12176066.asp

  “Rock”la ilişkisini tam olarak anlayamadım ben Özdil’in. Seviyorsa eğer lanetler gibi yazdığı 2006’daki yazıyı niye yazdı? Sevmiyorsa, Dio’yu felan nerden biliyor? Neden “rock özgürlüktür” diyor?

  Bu işte bir iş var ama çözemedim 🙂

 • Yaprak 09 October 2009 - 20:34 Reply

  Seks, cinsellik, eğlence ve hatta savaş ve savaşın getirdikleri çarpıtılıyor. Yılmaz Özdil gibileri ayıpmışçasına, sanki yasakmış gibi itiyor seksi. Yetmiyor Rock’n Coke gibi (konser alanı deyip geçmemek aslında bir kültür olduğunu anlamak gerek) festivallerde eğlenen gençleri ve yine toplumu kötülüyor. Üstüne şehitleri ortaya koyarak suçlu gösteriyor kişileri. Kavramlar olmadık yerlerden karıştırılmaya devam edilsin, bu ülke daha nereye kadar küçülebilecek merak ediyorum. Bugün böyleleri saçmalasın, rtük çıldırtsın, o sessiz kalsın, diğeri konuşsun. Yazık bu ülkeye yazık onca beyine..

 • beter pan 11 October 2009 - 20:34 Reply

  birisi de bunun “sanat” olduğunu niçin söylemiyor? sanat bir dışavurumdur. ve hatta en özgür dışavurum biçimidir. bu kadar… ister gürültü yapsın, ister camları indirsin, ister arabaları boyasın ve isterse de kafa göz yarsın sanat sanattır. sanata karşı hoşgörü ve anlayış gerekir aksi halde nefes alabilecek alanımız kalmaz… bu başbakan için de akademisyen için de aşiret üyesi için de apartman sakini memur için de geçerli…

 • Leave a reply